5 намирници за подобрување на интестиналниот транзит

Подобрете го цревниот транзит

Да се ​​има добар интестинален транзит е од суштинско значење за да уживате во добро здравје. Бидејќи елиминирањето на отпадот од телото е неопходно така што с everything функционира правилно во насНа И запек може да предизвика разни нарушувања како што се воспаление на вените, подобро познато како хемороиди или анална пукнатина, меѓу другите. Затоа, многу е важно природно да се фаворизираат отпадните материи преку изметот.

За да се подобри транзитот на цревата, од суштинско значење е да се следи разновидна, урамнотежена и здрава исхрана. Влакната се хранливи материи што помагаат најмногу, но не и единствената, бидејќи другите како ферментирана храна, хидратација или маснотии се оние кои го фаворизираат транзитот. Ако сакате да откриете како да го подобрите интестиналниот транзит кон евакуирајте секој ден и на тој начин подобрете го вашето здравје, мора да ја вклучите оваа храна во вашата исхрана.

Како да се подобри транзитот на цревата

Покрај храната, хидратацијата игра голема улога во оваа равенка. Дигестивниот систем има неколку функции и една од нив е формирање на столица за да се елиминира отпадот од телото. Како што се формираат, дебелото црево ја отстранува водата и на тој начин се стврднува. Кога телото не е доволно хидрирано, столицата станува премногу тврда и сува и станува тешко да се помине.

Недостатокот на хидратација е една од главните причини за запек, па затоа е многу важно да се усвојат добри навики за да се избегне дефект на интестиналниот транзит. Кога тоа ќе се случи, столицата станува болна, може да се појават хемороиди, анални пукнатини и непријатност во стомакот, типична за запек. Пиењето 2 литри вода дневно ќе ви помогне да го подобрите цревниот транзит, покрај вклучувањето на овие намирници во вашата исхрана.

Плодовите

Киви за подобрување на сообраќајот

Природен извор на растителни влакна, витамини и минерали, овошјето е храната што не може да недостасува во ниту една здрава исхрана. За да се подобри сообраќајот, најдобри се киви, сливи, портокали и јаболка. Особено киви е високо препорачана храна за луѓе кои редовно страдаат од запек. Ова овошје е богато со растворливи влакна и исто така е природен пребиотик. Јадете 2 киви секое утро за појадок и ќе имате редовен сообраќај.

Боранија

Зеленчукот и зеленчукот воопшто се неопходни за здрава исхрана, бидејќи се храна богата со растителни влакна, витамини и минерали кои се многу важни за правилно функционирање на човечкото тело. Но, ако има особено препорачан зеленчук за подобрување на сообраќајот, тоа е боранија. Овие се богато со растворливи влакна, што значи дека е храна за цревната микробиота.

Снегулки од овес

Општо земено, цели зрна се неопходни за добра цревна функција, но особено овес за многубројните придобивки. Меѓу нив, валаниот овес е богат со растворливи влакна, што значи дека делува како природен пребиотик. Може да ги земете овесните снегулки на појадок, со јогурт или во вашите омилени креми од зеленчук.

Екстра девствено маслиново масло

Екстра девствено маслиново масло

Познато низ целиот свет како течно злато, нашето екстра девствено маслиново масло е една од најхрануваните намирници. За дигестивниот систем е од суштинско значење, бидејќи го одржува подмачканиот фекален болус и тоа го фаворизира неговото исфрлање преку анусот. Се разбира, маслото мора да се земе ладно во салати или за да додадете вкус на зеленчук, помеѓу 4 и 6 лажици ладно екстра девствено маслиново масло дневно се доволни за правилен интестинален транзит.

Лен и чиа семе за подобрување на интестиналниот транзит

Тие се сметаат за супер храна за нивните многубројни корисни својства за здравјето. Меѓу нив е својството на подобрување на интестиналниот транзит. Кога семето е натопено, испуштаат растителна супстанција наречена слузницаНа Оваа супстанца е одговорна за чистење на цревата и го промовира движењето на дебелото црево.

Покрај вклучувањето на овие намирници во вашата исхрана, како и други многу здрави и неопходни намирници како што се млечни производи, протеини од животинско и растително потекло, мешунки или масти, треба да вклучите и малку физичка активност секој ден во вашата рутина. Вежбањето е од суштинско значење за да се промовира движењето цревни. Накратко, хидратацијата, исхраната и вежбањето се клучеви за добро здравје на цревата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.