Што се апсцеси?

Доктор за следење на апсцеси

Апсцесите се појавуваат во телото како одбрана од каква било локализирана инфекција. Постојат многу видови на апсцеси и, во зависност од тоа каде го наоѓаме и од неговата големина, можеме да избереме релативно едноставен домашен лек или покомплексен и комплетен третман.

Во зависност од локацијата и причината за формирање на апсцес, тие можат да бидат многу болни и исто така доста опасни. Важно е да не ги игнорираме и да преземеме соодветни мерки откако ќе се појави.

Внатрешни и надворешни апсцеси

Доктор за лекување на апсцеси

Апсцеси може да се појават во кој било дел од нашето тело или внатрешни или надворешни. Тие можат да се претстават на многу различни начини; како што се едноставни стилови, мозолчиња или фоликули или на потежок и позагрижувачки начин како што е стоматолошки апсцес.

Можно е да се направи разлика помеѓу надворешни и внатрешни апсцеси. Како општо правило, оние што се надвор од нашето тело, како на пример на кожата, потекнуваат од повреда или недостаток на хигиена, па дури и затоа што дотичното лице е слабо и болно.

Внатрешните апсцеси се најсериозни и бараат лекарска помош поголемиот дел од времето. Мора да бидеме многу претпазливи со овој вид на апсцеси, внатрешните, обично се јавуваат затоа што здравствената состојба на лицето е комплицирана и тие се додаваат на многу други симптоми. Еден вид внатрешен апсцес може да биде добро познатиот апендицитис, на пример.

Стоматолошки апсцеси

Информации за вашите заби

Стомачен апсцес е еден од најопасните што постои. Нормално, тоа се генерира од каснување во парчето што не е соодветно третирано и има недостаток на лекови. Не смееме да ја занемариме устата и уште помалку ако се појави некоја од овие вознемирувачки плускавци. На забен кариес може да се генерира круг кој завршува со апсцес. Ако тоа се случи, се јавува болка што се зголемува ако го притиснеме забот.

Забите се многу важни делови за нашето издржување. Ако поради некоја причина добиеме апсцес во една од нив, од суштинско значење е да одиме на стоматолог. Проблем со забите не лекува сам по себе и Може да доведе до многу посериозни проблеми, па дури и во екстремни случаи да доведе до смрт.

Значи, што е апсцес точно?

Доктор

Затоа, апсцес е колекција на гној. Гној е густа течност која обично содржи бели крвни клетки, мртво ткиво и микроби или бактерии. Гној може да има жолта или зелена боја и може да има непријатен мирис. Вообичаена причина за апсцес е инфекција со бактерии.

Постојат одредени бактерии кои имаат поголема веројатност да формираат гној бидејќи создаваат хемикалии или токсини и можат да ги оштетат телесните ткива. Инфекцијата предизвикува имунитетниот систем да работи со белите крвни клетки и заедно со хемискиот дел од телото, обидете се да се борите против бактериите и да се борите против инфекциите. Во оваа борба, мало ткиво обично умира, така што се формира празнина и се полни со гној. Шуплината станува поголема ако инфекцијата не се излечи и гнојот нема начин да избега.

Каде што обично се формираат

Како што споменав погоре, тие можат да се формираат под кожата. Мозол или вродена коса е многу чест пример. На пример, коренот на косата може да се зарази и да се претвори во мал апсцес.

Друг пример кај жените е жлездата што е веднаш под кожата на влезот на вагината, може да се зарази и да стане бартолински апсцес. Исто така, кога жените дојат, тие можат да развијат инфекција на градите и може да се претвори во апсцес на дојка. Симптомите на апсцес на кожата вклучуваат: оток, црвенило, болка и топлина во погодената област.

Поврзана статија:
Лек и третман на бартолинитис

Тие исто така можат да се појават во внатрешноста на телото, кога апсцес се формира во некој орган или во простор помеѓу органите може да биде доста опасен.. Може да произведе различни симптоми во зависност од тоа каде е развиено. Апсцес во внатрешноста на телото обично се јавува поради некоја причина. Инфекцијата во црниот дроб може да резултира од апсцес на црниот дроб. Ултразвукот може да покаже дали има внатрешни апсцеси кај пациентот.

Како се развиваат апсцесите?

Посетете го докторот за да разгледате апсцес

Повеќето апсцеси на кожата не се причина за загриженост и имаат тенденција да поминат со текот на времето. Вашиот лекар може да ја тестира урината за шеќер, бидејќи може да се појави почесто кај луѓе со дијабетес. Апсцес може да биде показател дека има нешто во ред со имунолошкиот систем.

Наместо тоа, апсцес во внатрешноста на телото, обично кај луѓе кои се болни или имаат проблеми, или можеби кај луѓе чиј имунолошки систем не работи добро. На пример, апсцес на белите дробови може да се појави по напад на пневмонија или може да се формира апсцес на мозок откако длабока повреда на главата го пробила надворешното покритие на мозокот.

Тие исто така можат да излезат поради изложеност на валкани средини, луѓе со различни видови на (заразни) инфекции на кожата, лоша хигиена или слаба циркулација на крвта.

Третман за апсцеси

Главниот третман е исцедување на гној од апсцес. За апсцес на кожата, тоа вклучува мала операција за намалување на горниот дел од кожата и дозволување на гној да излезе и да се исцеди, со локално средство за ослободување на болка би било повеќе од доволно, може да се создаде мала лузна.

Ако апсцесот е длабок, ќе биде потребно мало парче газа за да се исцеди гнојот. Ова ќе овозможи дупката да се запечати пред да се исцеди гнојот.

Ако апсцесот е внатрешен, потребна е пософистицирана операција за да се исцеди гнојот од внатрешноста на телото. Техниките варираат, во зависност од локацијата на апсцесот и ќе зависи од критериумите на лекарот дали се користи една или друга техника. Може дури понекогаш да се третира со антибиотски лекови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мерибел Феј dijo

  Чувствувам дека она што го имам е апсцес, се чувствува тешко, е еден од забите на дното, трет е од левата страна, многу боли, отидов кај стоматолог и ми испрати амоксицилин 500, Знам дека ова е за инфекција. Лев дел од брадата се чувствувам како да излегува течност, клиентот е скршен повеќе. Имам многу мала дупка во средината на забот одвнатре и може да има лош ефект ако продолжам стискајќи го боли многу не ме остава да спијам

 2.   Марија Изабел Гонзалес dijo

  Мојот сопруг има апсцес во главата, еден на круната и друг на задниот дел на вратот, тој зема антибиотици веќе 5 години и не лекува и се полни со крв и боли и мора да го отстрани. Вежбајте да го исцедите е опасно или малигно.

 3.   Марија Изабел Гонзалес dijo

  Мојот сопруг има апсцес во главата, еден на круната и друг на задниот дел на вратот, тој зема антибиотици веќе 5 години и не лекува и се полни со крв и боли и мора да го отстрани. Вежбајте да го исцедите е опасно или малигно.

 4.   ВКЛУЧЕНОСТ.АЛВАРЕЗ ВИЛАР dijo

  Имам прилично голем во задникот, ме притиска кога ќе седнам, кашлицата од 'рскавицата може да се излечи со антибиотици, не можам ни да седам на неа, поздрав.

 5.   Алехандра аламила dijo

  Имав еден под пазувите повеќе од 8 дена, потребни се додека инјекциите со антибиотици го работеа истиот кромид во парчиња ставени во апсцес и почна да се исцедува тоа е одвратно мирис, но сè уште не лечи целосно

 6.   Lupita dijo

  Добив апсцес во пазувите и отидов на лекар и ми даде антибиотик, но не гледам резултати и многу ме боли, не знам што друго да направам

 7.   јохаури галофре dijo

  Здраво. Имам додаток во задниот дел на десниот бубрег. Имам една недела со тоа ме чеша и ме мачи понекогаш кога одам во кревет ми пречи кога ќе ги облечам пантолоните розово и ми пречи ова како виолетова што ме терам да ја носам за да лекува. Опериран сум два месеци и тоа излезе пред една недела да го направам.

 8.   Кармен Чавез dijo

  Како се вика апсцесот што се произведува со примена на инјекцијата

 9.   efrain dijo

  Дали е препорачливо да го отстраните со раце?

 10.   Нати dijo

  Мој пријател во минато време, тие добиваа многу тежина во пазувите, тој беше многу лошо хоспитализиран затоа што целиот дел околу него беше отечен и болен, а потоа излегоа повеќе во моментов тој е со еден на вратот оток на сè околу него , па мора да пие антибиотик, но треската не паѓа, тој е дијабетичар, што треба да направи

 11.   лидија салазар санчез dijo

  мојот сопруг доби еден под мишка од левата страна, но според големината, лекарот рече дека тоа е веќе тумор и го оперираа, го наредија да се анализира и сега се сомневам дали може да биде малиген?

 12.   sarahy dijo

  Staphylococcus aureus бактерија (Staphylococcus aureus)
  Предизвикува апсцеси на кожата?
  Имам зафатено по целото тело ???, бактериите ?? е многу исклучително заразно, носете ракавици ако се обидете да го исцедите гнојот, ??
  Ако сакате да го исцедите апсцесот? Ви препорачувам да купите инсулински шприцеви со игла од половина инч, без да го исечете апсцесот, на тој начин ги отстранувам? Прво ставам вода што врие со сол, а потоа ја ставам водата водород пероксид и алкохол, со чиста крпа ми дадоа пожари на вода со сол ,? потоа ставете го шприцот во средина на апсцесот и повлечете го клипот на шприцот, сè додека не се наполни и така натаму, сè додека не почувствувате апсцес со помал волумен, не заборавајте да ставите ракавици ?? ✔ и да го покриете апсцесот со газа и бенд-помагала, ✅ секогаш мора да бидете покриени? апсцесот додека не заздрави, се надевам и ќе заздравиме наскоро ???, Господ нека ги чува здрави
  и многу благослови?

 13.   Корина dijo

  Јас се лекувам со земање моринга; глуварче; листови од стевија. И витамин Ц и за 7 дена исцедувам сè, фаќам ракавици и пред да истурам водород пероксид. И здрави. Градите се во средина и се цедат само; газа за зафати и мозоци побрзо x 7 дена и земање на други бои во омекнувачки и ленено семе со коњско опавче. xd.tb околу употреба на одделение крв. xd

 14.   Мелани v dijo

  Имам повеќе од 8 дена со апсцес во пазувите и сè уште не ме исцрпува. Пиев антибиотици. Но, апсцесот нема уста каде да го исцеди гнојот ... Дали е нормално? Или треба да созреете

 15.   Консуело dijo

  Татко ми доби топче на вратот, тие го оперираа и тоа започна да пука гној со крв, но потоа се покри и сега е отечено и црвено. Му рекоа дека не е зло, но не знам повеќе

 16.   Мануел Мартинез dijo

  Имам апсцеси по целото тело околу една година, скоро секогаш ме исцедуваат и ми даваат антибиотици но повеќе не ми се допаѓаат затоа што излегуваат многу често и не беше така, што можам да направам? Лекарите ми рекоа дека тоа е затоа што имам многу убавина и дека инфекцијата доаѓа од моето лице затоа што имам акни и многу нежна кожа, сега започнав третман, но не ми поминува и веќе добив уште еден! ВЕ МОЛАМ ПОМОШ

 17.   Лисета бруна dijo

  Здраво .. Јас секогаш имам многу апсцеси .. не многу големи .. но преку нозе .. меѓу нозете .. во задникот .. но има неколку, а понекогаш и многу болни ... дали е опасно многумина да излезат?

 18.   максимилијано енрике розендо dijo

  Имам апсцес на десната страна од главата над увото, не е малиген, што да правам?

 19.   ЛЕОНОР МЕХИЈАС dijo

  ПОМОШУВАВ НЕКОЛКУ ОДУБИ ВО КОINАТА ГОДИНА И ПОЛО, ВО АРМИТЕ, ВАГИНАЛНИОТ ДЕЛ, ВО ГРЕНИТЕ, НА НОГИТЕ И НА ГРАБИНИТЕ, ПОВРИМ ПОВЕЕ АНТИБИОТИКИ И ПОВЕЕ ПОВЕЕ ОСТВАРУВАА И ПРИРОДНИ ОБЛИЦИ СМИРИ И СЛЕДИТЕ СИМНИ ЛИЦИ ШТО СЕ ПОДАРУВААМ ТРЕБА, ШТО ТРЕБА ДА ПРАВАМ? На кој специјалист треба да одам? КАКО ДА СЕ ТРЕТИРАТЕ ОВА?

 20.   Моника Кортез dijo

  Здраво. Мојата ситуација е дека се бричам со брич и по неколку дена се создадоа мали бели дамки што ме повредија, сакав лично да ги отстранам и сега имам дел од вулвата воспалена и тврда и со многу болка. И во боја помеѓу интензивна розова и виолетова и ми дава индаси ..: '(

 21.   Рамон муњоз dijo

  Одлично Бог да ве благослови да продолжите да помагате

 22.   Ана dijo

  Дали е нормално дека по скоро 3 недели од работењето, апсцес во клиторичната област продолжува да тече?
  Во болницата ми рекоа дека извлекоа огромна количина од мене, сега не лапам толку многу но ме плаши затоа што раната крвари, не многу, но крвари.
  Јас разбирам дека е област која е скоро секогаш влажна, тешко е да се исуши и да се лекува добро, но pf, веќе сум прилично уморен.

 23.   Роберто Бернал dijo

  Ами добив еден и тоа е веќе многу тешко, само не знам дали ќе експлодира самостојно или морам да го пресечам и како затоа што веќе неколку пати одев на лекар и тој ми рече дека не е созреано и доста е болно затоа што го имам во задник и не можам ни да седам