Што е карличен под и како да се зајакне

Што е карличен под

Многу се зборува за карличниот под кога станува збор за жени кои се мајки, но малку се зборува за тоа колку е важно да се зајакне овој дел од телото. Сите жени, без исклучок, треба да работат на својот карличен под, дури и ако не се бремени. Затоа што мускулите во оваа област ослабуваат со текот на времето и тоа е главната причина за проблеми како што се истекување на урина.

Карличниот под е збир на мускули и лигаменти се наоѓа во долниот дел на абдоминалната празнина. Тие имаат многу важна функција, бидејќи тие се одговорни за поддршка на карличните органи, како што се мочниот меур и уретрата, вагината, матката и ректумот. За правилно функционирање на овие органи, тие мора да се одржуваат во соодветна положба и за ова се мускулите на карличниот под.

Кога карличниот под е ослабен, нешто што се случува од различни причини, работи ризикот од страдање, меѓу другото, истекување на урина, сексуална дисфункција, пролапс или болки во долниот дел на грбот. Значи, многу е важно да се грижиме, да го заштитиме и зајакнеме карличниот под за да не се случи тоа.

Како да знам дали имам ослабен карличен под?

Вежби Кегел

Ако сте ослабени карлични мускули и лигаменти, може да страдате од различни симптоми како што се уринарна инконтиненција. Нешто многу карактеристично и лесно забележливо е тоа не можете да го контролирате истекувањето на уринатаДури и при кашлање, скокање или смеење, може да имате мало истекување, што е јасен знак за ослабен карличен под.

Други симптоми со кои можете да ги препознаете проблемите со карличниот под се болката при секс, болка во долниот дел на грбот, па дури и пролапс, што е поместување на органите што мускулите ги поддржуваат, како што е анусот. Овие симптоми се најсериозни, затоа не треба да дозволите да помине време и при најмал симптом, консултирајте се со вашиот лекар за да ја процените состојбата на карличниот под.

Како да се зајакне карличниот под

Зајакнување на карличниот под

За зајакнување на карличниот под, може да се користат разни видови терапии. Првата опција ако страдате од сериозен проблем е да имате специјализирана физиотерапија во ова прашање. Во спротивно, може да претрпите дополнителна штета обидувајќи се сами да го поправите проблемот. Во најблаги случаи, па дури и како превентивна мерка, постојат алтернативи како што се следните.

  • Кегел вежби: Овие типови на вежби се дизајнирани да работат на карличните мускули, така што тие се зајакнуваат исто како и другите типови мускули во телото. За Кегелови вежби може да се користат алатки како што се кинески топки или тренинг КегелНа Со овие вежби можете да ги тонирате мускулите и да ја подобрите функцијата на карличниот под.
  • Јога: Некои јога пози или асани се совршени за работа на карличниот под. Консултирајте се со специјалист за да ги пронајдете најдобрите вежби за вашиот конкретен случај. Од работењето на карличниот под ако не е оштетено може да биде контрапродуктивно.
  • Вежба со мал удар: секој што не подразбира удар врз телото, што не вклучува скокови, или ненадејни движења. Најдобрите спортови за жени во овој случај се пливање, возење велосипед, одење или возење по елипсовидна форма.

Исто така, многу е важно да се земат предвид некои превентивни мерки. Како да одржувате добра телесна тежина, редовно практикувајте физички вежби, имаат добри навики во тоалетот, јадат диета богата со растителни влакна да имате правилен интестинален транзит, да имате добро држење на телото особено кога седите и правите активности со мал удар.

Постојат фактори на ризик кои можат да го ослабнат карличниот под, како што се природно породување, бременост, дебелина, вежбање спортови со висок удар, хроничен запек, респираторни заболувања или операција или гинеколошки третман. Превенцијата е најдобрата алатка против проблем што може да предизвика сериозни нарушувања од ден на ден. Консултирајте се со вашиот лекар и пронајдете ја најдобрата алтернатива за да го поправите овој проблем пред да стане посериозен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.