Што да видите во градот Виена

Палата Шонбрун

Виена е монументален и елегантен град, со шарм и софистицираност што ги импресионираат сите посетители кои поминуваат низ неа. Главниот град на Австрија нè воодушевува со своите историски градби, своите агли и своите кафулиња. Ако ви се допаѓаат сите европски градови, сигурно овој нема да ве остави рамнодушен, бидејќи го има оној стар шарм помешан со новиот и уметничкиот допир што се вдишува во сите негови ќошиња и агли.

La Градот Виена е место кое вреди да се посети. Toе видиме кои се неговите главни интересни места, но како и во секој друг град, мора да се пуштите и да го посетите секој агол ако е можно, бидејќи секогаш можеме да најдеме неверојатни простори. Нека ве понесе големиот шарм на Виена на вашето следно патување.

Палатата Шенбрун

ова палатата е позната како Виенски Версај, и тоа не е за помалку од неговиот елегантен изглед. Оваа палата е изградена во XNUMX век на местото на ловната куќа. Со текот на времето, тоа ќе стане летно одморалиште на империјалното семејство сè до крајот на монархијата на почетокот на XNUMX век. Место кое воедно било и местото каде била познатата царица Сиси. Може да се резервираат патувања низ палатата за да не пропуштите ништо во вашите простории, да уживате во овие негувани градини и да добиете билет за да го видите музејот на Царската кочија покрај палатата.

Палата Хофбург

Палата Хофбург

Сместено во историскиот центар на градот наоѓаме друга палата што мора да ја посетиме, палатата Хофбург. Тоа беше повеќе од шест века во резиденција на кралското семејство на Хабсбурзите. Во внатрешноста на палатата можете да ги посетите старите царски апартмани, музеи и капели. Музејот Сиси, посветен на животот на познатата царица или сребрените садови на дворот, е особено впечатлив.

Австриска национална библиотека

Австриска национална библиотека

Изграден во XNUMX век Може да се каже дека тоа е една од најубавите историски библиотеки во светот, па доколку ви се допаѓа ваков вид простор, не треба да го пропуштате. Во библиотеката можеме да видиме архитектура во барокен стил, стари статуи, платна и секако огромна колекција на книги.

Виенска опера

Опера д еВиена

Државната опера во Виена е најпознатата оперска компанија во светот. Виенската опера е отворена во 1869 година како Ренесансна зграда, со дело на Моцарт. Во 1945 година бомба сериозно ја оштети зградата и беа потребни години да се отвори повторно. Денес сме сè уште пред автентичен симбол на градот, историски објект од големо значење. Можете да ја видите зградата внатре, а исто така да правите обиколки. Покрај тоа, можно е да се купат ефтини билети за делата, па затоа е одлична можност.

Нашмаркт

Пазар во Виена

Ова е најпознат пазар во цела Виена и се спроведува уште од XNUMX век. Тоа е типичен пазар каде што можете да најдете сите видови тезги за храна. Совршено место за да го видите секојдневниот живот на луѓето во Виена и да купите локална храна. Покрај тоа, постојат области за јадење со ресторани и тезги, што го прави идеално место да застанете и да пробате типични јадења.

Stadtpark

El градски парк, отворен во XNUMX век, е едно од местата за одење во Виена. Паркот има англиски стил, со споменик на Јохан Штраус или зградата на Курсалон. Во овој парк од околу 65.000 квадратни метри ќе видиме секаков вид на зелени површини и растенија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.