Што да видите во велшкиот град Кардиф

Кардиф

La Велшкиот град Кардиф има историски центар но и од модерна област. Тој е главен град на Велс и мал град, кој може да се посети пеш и за кратко време, што го прави одлична станица за неколку дена. Првото утврдување на овие простори потекнува од римско време и денес сè уште го зачувува својот прекрасен замок, кој е еден од неговите најважни и најзначајни делови.

Оваа градот има област на пристаниште, што го направи многу активно место. Покрај тоа, за време на индустриската револуција тој порасна многу, бидејќи стана главен излез за британскиот јаглен, клучна точка. Денес е град посветен на туризмот што ни нуди многу места за гледање.

Замокот Кардиф

Замокот Кардиф

Ова е најважната точка да се види во градот Кардиф. Замокот има норманско потекло, иако со текот на времето е реновиран. Повеќето реновирања се должат на извршените во XNUMX век, така што можете да видите одреден еклектичен стил. Замокот седи на мал рид и нуди пријатна посета, со достапни аудио водичи. Можно е да се видат фрескоживописи, дрвени конструкции и различни простории кои ќе не изненадат со нивните мешавини. Покрај тоа, можете да се искачите на Саат кулата за да уживате во погледите.

Градското собрание на Кардиф

Градскиот совет е А. голема зграда што привлекува внимание, во почетокот на дваесеттиот век. Можно е да ги посетите просториите што се отворени внатре, па затоа може да биде интересна посета. Можете да ја видите таканаречената мермерна просторија со скулптури на важни луѓе од велшката историја. Можно е да можеме да ја видиме и Собата за совети или собраниската сала, простории украсени со големо внимание.

Национален музеј од Кардиф

Национален музеј од Кардиф

Оваа зграда е во непосредна близина на Градското собрание на Кардиф, така што може да се посети за кратко време. Тоа е зграда на неокласично растение во кое се наоѓа национален музеј. Тоа е музеј во кој наоѓаме широк спектар на изложби, така што обично е совршено да се оди со семејството и да се забавува и да се забавува едукативно. Можеме да најдеме од изложби на природни науки или зоологија до важни дела од автори како Ван Гог или Роден. Исто така, постои област за деца, така што тие можат да уживаат во науката на активен и забавен начин.

Парк Буте

Парк Буте во Кардиф

Во срцето на Кардиф го наоѓаме прекрасниот парк Буте, урбан парк со голема убавина во близина на замокот кој се протега по течението на реката Таф. Совршено место за одмор и правење на различни патеки што минуваат низ него, пеш или со велосипед. Во неговиот центар има едукативен простор за да дознаете повеќе за флората и фауната во паркот.

Кралската аркада

Кралска аркада

Овој град беше викторијански центар каде што имаше многу трговија заради бумот во Индустриската револуција. Денес можеме да најдеме викторијански галерии кои сè уште работат и комерцијални места за купување, сега повеќе ориентирани кон туризмот. Но Кралската аркада е најстарата галерија на оние во градот и онаа со повеќе луксузен стил. Тоа е едно од најпознатите и идеално место за наоѓање работи за украсување или прекрасни типични велшки сувенири, па затоа може да биде една од крајните точки на посетата за да купите.

Централен пазар на Викторија во Кардиф

Ако сакате дознајте повеќе за гастрономијата во Велс и од градот можете да одите до централниот пазар. Зградата во стилот на Викторија со стаклен покрив е многу убава и во неа можеме да најдеме сè, од половни книги до сите видови храна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.