Шафран монах со ракчиња

Шафран монах со ракчиња
Денеска ве охрабруваме во Bezzia да подготвите а многу едноставен рецепт за риба и совршен за идни прослави: шафран монах со ракчиња. Рецепт во кој можете да додадете и школки или школки за да се распрсне тепсијата повеќе.

El шафран монах со ракчиња Тоа не е само едноставен рецепт, туку и брз, многу брз! Нема да ви требаат повеќе од 20 минути за да го подготвите, што ќе ви овозможи да обрнете внимание на други работи во текот на утрото. Зарем не почнува да ви се допаѓа?

Овој рецепт можете да го направите со монах, но и со други риба како ослич, едноставно прилагодување на времето. Во Bezzia сметаме дека е одлична алтернатива кога имаме гости. Всушност, кога сфативме дека треба да се фотографираме за да го илустрираме рецептот, нашите гости веќе изеле половина од него.

Состојки

 • 8 филе од монашки риби
 • 20 ракчиња, излупени
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • Кршен каранфилче со лук 2
 • 1 лажица брашно
 • 1/2 чаша вино
 • Неколку насоки шафран
 • 2 чаши риба супа (можете да направите една со главата на монахот и лушпите од ракчиња)

Чекор по чекор

 1. Во тивок тенџере загрејте го маслото и испржете го лукот еден момент.
 2. Кога ќе почне да зема боја, вклучете го брашното и варете една минута додека мешате.
 3. После додадете го белото вино и оставете да се намали неколку минути.
 4. Тогаш истурете ја супата риба и шафран. Измешајте и варете неколку минути.

Монах со шафран

 1. Потоа, додадете ги зачинетите филети од монашки риби со кора нагоре и варете четири минути, мешајќи ја тепсијата од време на време.
 2. По четири минути, свртете ги филетите од рапа и додадете ги ракчињата. Гответе го целото уште 2-3 минути, движејќи ја тепсијата како да подготвувате бакалар ал пил пил.
 3. Исклучете го огнот и послужете го шафранскиот бурмут со топли ракчиња.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.