Чаша чоколадо, крем и кикирики

Чаша чоколадо, крем и кикирики

Ако ви кажам дека овој десерт можете да го направите за 10 минути, дали ќе верувате? Оваа чаша чоколадо, крем и кикирики е одлична алтернатива кога имаме гости дома. Можеме да ја оставиме направената чоколадна основа и да додадеме пред да ги послужиме останатите состојки.

Колку ќе ве чини да ги подготвите овие чаши? Околу 10 минути. Потоа, само треба да ги оставите да се оладат на собна температура или чувајте ги во фрижидер ако нема да ги јадете истиот ден. Мус од чоколадо Тој е многу мек и може да се сервира сам, но кремот и кикириките придонесуваат овој десерт да стане позаокружен.

Интересното нешто за додавање кикирики во овој десерт е солен контраст дека овие придонесуваат за десертот. И крцкавиот допир во случај на печени кикирики кои се користат како врвови. Но, ако кикириките не се ваша работа, слободно додадете неколку струготини од чоколадо, какао или цимет врз кремот.

Состојки за 1 чаша

 • 200 мл пијалок млеко или бадем
 • 9 гр. пченкарен скроб
 • 1 лажица шеќер
 • 10 гр. чисто какао
 • Шлаг
 • Путер од кикирики
 • Цимет
 • Печени кикирики

Чекор по чекор

 1. Ставете ги првите четири состојки во сад: пијалок од бадем, пченкарен скроб, шеќер и какао. Потоа, се меша со некои рачни прачки додека сите состојки не се соединат добро.
 2. Однесете ја садот до микробранова печка и се загрева една минута со максимална моќност. Потоа извадете и промешајте со прачките пред да го ставите повторно во микробранова печка. Повторете ја операцијата онолку пати колку што е потребно сега со потези од 30 секунди додека смесата не се згусне. Во мојот случај тоа беше вкупно 4 минути.
 3. Откако ќе се згуснам истурете ја смесата во чашата и оставете го да се олади на собна температура.

Чаша чоколадо, крем и кикирики

 1. Кога мус-какаото е ладно, украсете со шлаг, неколку конци путер од кикирики, цимет и печени кикирики.
 2. Уживајте во чашата чоколадо, крем и кикирики за десерт.

Чаша чоколадо, крем и кикирики


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.