Циркуларната економија и нејзиното значење за животната средина

кружни економија

Во споредба со сегашниот економски модел, линеарен и агресивен модел заснован на „земи-направи-отфрли“, кружната економија нуди модел кој повикува го продолжи животниот циклус на производите, со што се намалува создавањето на отпад и се придонесува за зачувување на животната средина.

Силната зависност од суровините, исцрпувањето на материјалните и енергетските извори на снабдување и директното влијание врз борбата против климатските промени, го прават сегашниот модел неодржлив. Затоа многу земји веќе патуваат кон кружноста, усвојување на нови економски стратегии. Но, што всушност е циркуларната економија и кои се нејзините придобивки? Денеска зборуваме за сето тоа.

Што е циркуларна економија?

Циркуларната економија е модел на производство и потрошувачка кој вклучува споделување, повторна употреба, поправка, обновување и рециклирање на постоечките материјали и производи колку што е можно повеќе за да се создаде додадена вредност. На овој начин се продолжува животниот циклус на производите.

Тоа е онаа во која вредноста на производите, материјалите и ресурсите се задржуваат во економијата што е можно подолго. И во кој пресврт создавањето отпад е минимизирано, со што придонесува за постигнување одржлива економија, ефикасна во користењето на ресурсите и конкурентна.

Водена од дизајнот и поддржана од употребата на обновливи извори на енергија и материјали, циркуларната економија има за цел да го намали создавањето на отпад што е можно повеќе и максимално да го искористи отпадот чие создавање не може да се избегне. На овој начин, вредноста се создава преку споделување, одржување, повторна употреба и рециклирање. А потоа материјалите безбедно се враќаат во природата, враќајќи ги хранливите материи во почвата и природните екосистеми.

Овој модел го револуционизира начинот на кој дизајнираме, произведуваме и трошиме денес. Кина и Европа Тие се светски лидери во транзицијата кон циркуларноста, од која би можеле финансиски да имаат корист. И, како што сугерираат некои студии, оваа транзиција може да генерира нето економска корист од 1,8 трилиони евра за Европа во 2030 година. Секогаш, се разбира, во споредба со сегашното сценарио.

Линеарна наспроти кружна економија

придобивките

Кои се придобивките од оваа промена на моделот? Разбираме дека намалувањето на создавањето отпад и максималното искористување на оние чие производство не е избегнато е само по себе голема придобивка. Но, ние мислевме дека можеби, како нас, ви требаат поконкретни примери за економските и еколошките придобивки од циркуларната економија. Значи, предвидовме или составивме некои:

 • Примената на циркуларната економија има директно влијание врз борбата против климатските промени и спречување на отпадот. Промената на начинот на кој произведуваме и користиме челик, цемент, алуминиум и пластика може намалување на емисиите на стакленички гасови од овие индустрии до 40% до 2050 година.
 • Економски, употребата на рециклиран или повторно искористен челик за изградба на згради може да генерира до 25% од заштеда во материјалните трошоци по тон челик.
 • Од своја страна, намалувањето на производството и потрошувачка на пластика може да избегне третина од глобалната генерација на пластичен отпад до 2040 година.
 • Тоа би им обезбедило на потрошувачите поиздржливи производи и со повисок квалитет на живот. Замислете дека мобилните телефони полесно се расклопуваат како порано. Трошоците за неговото повторно производство може да се намалат на половина. Или дека апаратите може да се поправаат, гарантирајќи со закон снабдување со делови со години.
 • Тоа би ја намалило големата зависност од суровини, подобрување на безбедноста на снабдувањето која со пандемијата видовме и продолжуваме да ја гледаме загрозена.

Дали овие примери ви беа корисни? Се надеваме дека тие ви помогнаа подобро да го разберете опсегот на циркуларната економија. Модел кој е суштински да се усвои за да се гарантира одржлива потрошувачка и зачувување на животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)