Хидрамнион во бременоста, што е тоа и како се лекува

Хидрамнион во бременоста

За време на бременоста, може да се појават различни типови на компликации, некои во врска со плодовата вода. Во овој случај ќе видиме Што е хидроамнион или полихидроамнион?, како што е исто така познато. Тоа е нарушување кое се карактеризира со вишок на плодова вода што го покрива бебето. Нешто што се случува многу ретко и се смета за компликација на бременоста.

Амнионската течност е неопходна за животот, неопходна е фетусот да се развие во утробата. Меѓутоа, кога амнионската течност е ненормално произведена во вишок или напротив, дефицит, може да произведе негативни последици во бременоста, како за мајката така и за бебето. Овде ви кажуваме сè за овој проблем наречен хидроамнион.

Амнионската течност и нејзината улога во бременоста

Амнионската течност е супстанца составена од различни елементи. Содржи претежно вода со висока содржина на минерални соли, има и протеини, па дури и фетални клетки, меѓу другите. За време на бременоста, амнионската течност игра фундаментална улога. Од една страна создава заштитен слој кој го спречува бебето да страда од удари, бучава, инфекции, па дури и постојано го одржува на соодветна температура.

Покрај тоа, плодовата вода обезбедува различни хранливи материи кои му се потребни на бебето за неговиот развој и раст. Дури и интервенира во развојот на респираторниот систем на детето додека е во утробата. За време на бременоста, амнионската течност се менува во нејзината количина. Во почетокот, обично до петтиот месец течноста се зголемува, можејќи да достигне литар кон 30-та или 31-та гестациска недела.

Од тој момент, количината на плодовата вода ќе се намали додека не достигне приближно 700 ml до пристигнувањето на породувањето. Тоа е нормалната количина што треба да се произведе за време на бременоста и да се провери дали се е точно, нивото на амнионската течност внимателно се следи при секој преглед.

Што е хидроамнион

Хидрамнион или полихидроамнион, како што е и медицински познат, се подразбира како вишок на плодова вода што се произведува ненормално. За да се утврди ова нарушување, течноста мора достигне околу два литра, дури, во некои случаи и надминува. Ова се случува кон крајот на бременоста или од вториот триместар.

Сепак, тоа е компликација која се јавува во многу малку случаи. Всушност, преваленцата е толку минимална што бременостите со хидроамнион се регистрирани само кај помалку од 1% од бременостите. Генерално, причината е тоа што бебето не елиминира доволно плодова вода во однос на она што го генерира. Овој проблем во повеќето случаи е поврзан со гестациски дијабетес, друга компликација со различна тежина.

Хидрамнион може да се појави и како резултат на инфекција како што е токсоплазмозата. Дури и во некои случаи причината е во проблем со апсорпција на бебето. Предизвикани од малформации или нарушувања во дигестивниот систем на фетусот, нервниот систем, хромозомски или срцеви заболувања. Во секој случај, иако тоа може да биде нешто што ја комплицира бременоста, тоа е компликација со многу ниска преваленца.

Што значи дека се јавува само во многу ретки случаи и лесно може да се открие на ултразвучно скенирање. Така многу е важно да се оди на сите прегледи на бременоста, бидејќи само тогаш може да се потврди дека развојот е правилен и, ако не, да се постапи по потреба за да се избегнат посериозни компликации. Третманот може да биде различен во секој случај, земајќи ја предвид причината или сериозноста.

Во многу случаи, лекарот обично препорачува одмор, дури и кај други може да се изврши пункција да се отстрани амнионската течност и да се намали количината за да се минимизира штетата или да се тестира за други можни причини. Грижете се за бременоста и одете на сите прегледи за да се уверите дека се се одвива според планот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.