Три грешки што ги прават родителите кога ги воспитуваат своите деца

воспитување деца

Ниту еден родител не се раѓа со прирачник под мишка кога станува збор за едукација на своите деца. Затоа, нормално е да се направат одредени грешки и да се поправат за да се добие најдоброто можно размножување. Големиот проблем настанува кога ќе се наметне тип на дисциплина која може да биде тотално токсична или нездрава за децата.

Во следната статија ќе ви кажеме три грешки кои се прават во образованието на децата и што да направите за да избегнете таква токсичност.

Позитивна дисциплина во образованието на децата

Работата на родителите во воспитувањето на нивните деца е клучна кога станува збор за постигнување Нека растат среќни и здрави.. Позитивната дисциплина им овозможува на децата да знаат дека има низа граници што мора да ги почитуваат и дека секоја постапка ќе има своја последица. Правилата и границите се клучни кога децата растат со висока самодоверба и голема самодоверба. Напротив, казнувањето и викањето мора да се избегнуваат бидејќи имаат тенденција да предизвикаат емоционални рани кај децата кои многу тешко се лекуваат.

3 родителски грешки што родителите треба да ги избегнуваат

Постојат голем број на грешки кои родителите не треба да ги прават. кога се воспитуваат и воспитуваат деца:

Ознака

Има родители кои прават голема грешка да ги етикетираат своите деца, без да бидат свесни за емоционалната штета што вообичаено ги предизвикува децата. Етикетите обично се користат при корекција на одредено однесување на детето. Во огромното мнозинство на случаи, несоодветното однесување или однесување што треба да се промени се влошува, со што тоа подразбира за сопственото воспитување. Затоа мора да избегнуваме да ги етикетираме децата и да ги одвојуваме од спорното однесување. Најдобро е да се анализира ова однесување и да се најде најдоброто можно решение.

Викај

Треба да се избегнува викање кога станува збор за родителството. Со текот на времето, овие врисоци го земаат својот данок врз емоционалното здравје на децата. доаѓа до чувство на страв и многу несигурност. Важно е работите да ги кажувате опуштено и смирено за пораката без проблем да стигне до најмалите во куќата.

Казни

Казните се уште една од грешките што ги прават многу родители кога станува збор за образованието на нивните деца. Важно е да се земат предвид мислењата на децата за да се чувствуваат слушнати. Казнувањето е тотално токсичен начин на постапување кој завршува со штета на малолетниците од емоционална гледна точка.

familia disfrutando

Образованието на децата треба да се заснова на љубов и наклонетост

Во воспитувањето на децата, важно е малолетниците во секое време да знаат какви се последиците што ќе ги имаат нивните постапки. Од нив зависи дали има последица или поинаква, па тие мора да бидат сопственици на нивните одлуки. Таткото мора да биде модел и водич во кој синот мора да се заснова и да се одразува. Затоа најдоброто можно образование е она што се заснова на љубов и наклонетост. За децата е многу поедноставно и полесно да учат од средина која дише почит и љубов на еднакви делови. Во случај околината да се заснова на викање и вулгарности од страна на родителите, емоционалниот развој на најмалиот од куќата нема да биде најадекватен или најоптимален можен.

Накратко, воспитувањето на децата треба да се заснова на позитивна дисциплина и земајќи ги предвид низа вредности толку важни како почит, доверба или наклонетост. Воспитувањето од казнување или викање ќе предизвика токсична средина која воопшто не му користи на правилниот развој на децата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.