Торта со боровинки и бадеми

Торта со боровинки и бадеми

Дали е ова една од најдобрите колачи со трошки што некогаш сме ги имале? Во Bezzia ни е јасно дека оваа торта со боровинки и бадеми е достоен да биде меѓу најдобрите. Не само што има бујна и вкусна трошка, туку има и крцкава кора за надополнување.

Да не ти солзи устата? Во Bezzia никогаш не би ги издолжиле вашите заби со нешто што не можете да го повторите дома. Оваа торта освен што е вкусна е и торта многу лесно да се направи, од оние во кои е доволно добро да се измерат сите состојки и да се земе сад и рачен миксер да тргне.

Ако има нешто посебно во подготовката на оваа торта, тоа е неговото печење. Навикнати сме да ги носиме бисквитите во рерна и да заборавиме за 45-55 минути. Меѓутоа, овде, рерната ќе ја отвориме до два пати. Па тоа? Ќе го откриете чекор по чекор.

Состојки

 • 150 гр. путер на собна температура
 • 190 гр. на шеќер
 • 2 лажици кора од лимон
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 јајца Л.
 • 90 гр. пченично брашно
 • 1,5 лажички прашок за пециво
 • 110 гр. мелен бадем
 • малку сол
 • 200 гр. боровинка

Чекор по чекор

 1. Загрејте ја рерната на 180ºC со вентилатор и обложете или подмачкајте калап (21 × 11 см.)
 2. Измешајте го брашното со квасецот и резерва.
 3. Во голема чинија или процесор за храна изматете го путерот на голема брзина со шеќер, кора од лимон, сок од лимон и есенција од ванила, додека не се добие кремаста и чиста смеса.
 4. После додадете ги јајцата едно по едно, матејќи со средна брзина по секое додавање и внимавајќи да ги исчистите страните на садот со шпатула.

Торта со боровинки и бадеми

 1. Откако јајцата ќе се соединат, вметнете го брашното со квасецот, мелениот бадем и солта во три последователни серии. Ако сакате, можете да ги измешате овие состојки претходно за да ги додадете поудобно во три серии.
 2. Да се ​​заврши додадете 2/3 од боровинките и се меша со шпатула.
 3. Истурете го тестото во калапот што сте го подготвиле и однесете во рерната.
 4. По 15 минути се свари, отворете ја рерната и премачкајте ги останатите боровинки на површината на колачот. По уште 15 минути во кои површината ќе порумени, отворете ја рерната и ставете алуминиумска фолија на колачот за да не добие повеќе боја или да изгори површината.
 5. Печете уште 20 минути и проверете дали е направен за да се вади од рерна.
 6. Еднаш надвор, нека се излади 10 минути да го одмотате на решетка и да го оставите да заврши со ладење.
 7. Уживајте во колачот со боровинки и бадеми со топло кафе или топка сладолед во лето.

Торта со боровинки и бадеми


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.