Суперхрана што треба да ја вклучите во вашата исхрана

Суперхрана

Кога станува збор за исхраната и храната, никогаш не можете да кажете дека с everything е напишано. Бидејќи, за среќа, секој ден нови истражувања и студии поврзани со храна и како овие влијаат врз нас внатрешноНа Докажано е дека с everything што е проголтано влијае на еден или друг начин. И на ист начин како што некои храни се штетни за здравјето, други се особено поволни за тоа.

Некои намирници содржат супстанции и хранливи материи кои помагаат да се зајакне имунолошкиот систем. Она што е од суштинско значење за да се заштитиме од вируси, бактерии и секакви болести. Овие намирници се нарекуваат „суперхрана“ и редовно ги вклучуваат во исхраната, може да ви помогне да бидете поздрави, посилни и заштитени одвнатре.

Кои се суперхрана

Иако веќе неколку години станаа модерни, суперхраната не е ништо ново. Тоа е повеќе, се храна која веќе е дел од нашата медитеранска исхрана, како што е маслиновото масло. Сепак, дека повеќето од она што е познато како суперхрана се семиња, бобинки и егзотична храна, тоа е она што ги прави посебни и чудни за повеќето смртници.

Терминот суперхрана нема научна основа само по себе, но е прифатен бидејќи нејзината дефиниција е сосема реална во однос на нутритивните својства на храната што спаѓа во таа привилигирана листа. Бидејќи суперхраната е храна со висока хранлива вредност која обезбедува големи здравствени придобивки, како што се антиоксиданси, витамини или здрави масти.

Суперхраната што треба да биде во вашата исхрана

Списокот на суперхрана станува с extensive пообемен, бидејќи тие се производи кои во голема мера доаѓаат од органското земјоделство и с and повеќе компании се залагаат за најприродна и здрава храна. Сега, треба да се запомни дека храната сама по себе нема способност да го подобри здравјето. Здравата исхрана мора да биде избалансирана, разновидна и умерена. Ако ги вклучите и овие суперхрани, вашето тело ќе има корист од сите својства.

Бобинки Акаи

Бобинки Акаи

Ова овошје слично на боровинката е едно од најкорисните за здравјето поради високата содржина на антиоксиданси. Исто така, бобинки асаи се богата со омега 3, 6 и 9 масни киселини, есенцијална амино киселина многу важна за здравјето. Меѓу многуте здравствени својства, бобинките акаи се добри за зајакнување на имунолошкиот систем, против болести како што се ракот и, велат тие, за сексуално здравје.

чиа семе

Можеби една од најпознатите суперхрана бидејќи веќе неколку години семките од чиа се повеќе се присутни во кујните на сите оние кои бараат подобрување на здравјето. Тоа е семе полно со многу корисни својства, меѓу нив, богато е со есенцијални масни киселини, калциум, магнезиум и висока содржина на влакна. Овие семиња се добро за цревен транзит, срце, дијабетес или холестерол, Меѓу другите.

Чај Матча

Оваа суперхрана може да се смета за неопходна, бидејќи поради многуте својства е една од најкорисните за здравјето. Чајот Матча не е ништо повеќе од еден вид зелен чај што се меша со вода, односно се троши целиот лист, а не само инфузија, која додава својства. Моќен антиоксиданс кој го спречува стареењето на клетките, меѓу многуте други здравствени придобивки.

Куркума

Куркума

Овој зачин кој потекнува од коренот на семејството ѓумбир, се смета за природен антиинфламаторно. Тоа е добро за срцето, тоа е антиинфламаторно, антиоксидантно и добро во превенција и третман на некои видови на рак.

Ова се некои од најважните суперхрани кои се познати, иако не се единствените. Иако е многу важно оваа храна е интегрирана во исхраната на балансиран начин. Само тогаш може да се исполнат сите негови својства и здравствени придобивки. Затоа што е многу важно да се запамети тоа столбовите на здравиот живот се исхраната, вежбањето и здравите навики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.