Стручната обука со најголема побарувачка за вработување

Подобрете ја концентрацијата

Дали размислувате да ја свртите кариерата? Дали сакате да го учите сега она што никогаш не сте имале шанса да го студирате? Стручно оспособување Одговара на потребите на пазарот на трудот, меѓутоа, меѓу многуте дипломи што се нудат, може да биде тешко да се избере еден.

Како да изберете професионална обука? Идеално, ова е мотивирачко за вас и дека е исто така нудат можности за кариера интересен. Затоа денес не само што ве охрабруваме да земете предвид различни фактори во вашето пребарување, туку откриваме и кои профили се најбарани.

Важни фактори за избор на гранка

Ако размислувате да студирате професионална обука, веројатно ви е јасно барем за тоа Професионално семејство На што сакате да се посветите? Ако е така, веќе имате завршено дел од патот. Но, има уште многу за размислување.

направи листа

 1. Што ве мотивира? Треба да изберете професионална гранка која го буди вашиот интерес. Ќе посветувате многу часови дневно за многу денови, затоа мора да се погрижите да ви се допаѓа она што го правите и да ве мотивира да продолжите да учите и тренирате. Она што го сакате, тоа мора да биде главната причина да научите нешто ново.
 2. Побарувачката. Учиме за да научиме, но и за да го подобриме нашиот професионален живот. Неспорно е дека можноста да се најде добра работа подоцна е голем поттик за започнување на некои студии. Поради оваа причина, секогаш е интересно да се знае кои се излезите и побарувачката за различни студии во рамките на избраното професионално семејство. Така можете да донесете подобра одлука.
 3. барања и време. Кои претходни студии ги имате? Колку време можете да поминете на ден за учење? Постојат средни, повисоки оценки и курсеви за специјализација и сите бараат различни барања. Циклусите за средно одделение обично траат две академски години и можете да ги започнете на возраст од 16 години, откако ќе ја добиете дипломата ESO. Циклусите за повисоко одделение обично ги полагаат студенти кои имаат завршено матура или средно одделение и траат две години.
 4. Модалитетот. Дали сакате да студирате лично или дали би можеле да пристапите до овие студии само ако тие имаат а режим на Интернет? Консултирајте се, за да не се занесете со нешто што не можете да го проучувате. Повеќето од најбараните циклуси на степени имаат онлајн модалитет, но тоа можеби не е случај со вашиот.
 5. Практики. Во зависност од вашата ситуација, професионалната обука со практиканти во компании може да биде од суштинско значење. Проверете со различни центри за оваа можност.

Циклуси со поголема побарувачка за вработување

Дали веќе повеќе или помалку одлучивте што сакате да студирате и како? Познавањето на циклусите со најголема побарувачка денес може да ви го даде последниот притисок да донесете одлука. Здравствената, ИТ и административната гранка се меѓу најбараните, но не се сами.

 1. Администрација и финансии. Административните профили се едни од најбараните од компании, организации и институции секоја година. Иако, како би можело поинаку, во рамките на оваа гранка има профили со се помала побарувачка за вработување. Меѓу првите се Административните асистенти, позиции кон кои можете да се стремите по студирањето на средното образование по административен менаџмент. Друга позиција во голема побарувачка е Канцелариски менаџер, до кој можете да пристапите со студирање на високо образование за администрација и финансии.
 2. Аудиовизуелни. Зарем не знаете каква професионална обука да изберете од аудиовизуелниот сектор? Една од најпознатите можности за работа во аудиовизуелниот сектор е онаа на аудиовизуелен продуцент. Професионалци со профил на постпродукциски техничар исто така се бараат преку Високиот степен во аудиовизуелна продукција. А заедно со претходните се издвојува Вишиот техничар за звук, осветлување и 3D анимации.
 3. ИТ Новите технологии и сè покомплексните компјутерски процеси ги прават компјутерските професионалци едни од најбараните. Веб-програмер, развивач на апликации, аналитичар за компјутерска безбедност и експерт за сајбер-безбедност се најпопуларните профили.
 4. Санитарија. Професионалната обука во областа на здравството е многу барана: Асистенти во фармација, асистенти за медицински сестри и виш техничар во клиничка и биомедицинска лабораторија, се некои од FP со најмногу резултати.

Дали би сакале да тренирате во едно од овие професионални семејства?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.