Сквоти со мрена

Вежби со мрена

Дали правите сквотови на мрена? Ако сеуште не сте се одлучиле за ваква идеја, сепак сте на време затоа што несомнено ќе постигнете одлични резултати. Знаеме дека сквотовите секогаш се дел од секој тренинг вреден за неговата сол, освен што се толку разновидни, никогаш нема да се замориме од нив.

Затоа, денес ни останаа оние што користат шипка и како такви, тие ни нудат бесконечни предности што треба да ги знаете. Прво ќе откриете кои се областите на кои најмногу се работи со оваа вежба и како треба да ги направите правилно. Ние почнавме!

Што работи сквотови на мрена

Прво на сите кога станува збор за тоа дека треба да сквотирате, што ќе работиме од првата минута се квадрицепсите. Иако е точно дека долниот дел од телото е еден од протагонистите воопшто. И покрај ова, вистина е дека многу луѓе веруваат дека тоа е само вежба за нозе и не. Веќе гледаме дека покрај оваа област, лумбалниот и грбот се исто така многу вклучени. На овој начин, секогаш мора да имаме добро извршување за да можеме да уживаме во правилна вежба. Затоа можеме да додадеме дека како секундарно ги вклучува и задните мускули на бутовите или киднаперите и абдоминалите.

Сквотот на мрена

Основните грешки што мора да ги исправиме

Една од грешките што секогаш мора да ја избегнуваме при изведување сквотови е да го донесеме багажникот напред. Понекогаш, поради шипката, правиме рамената да се движат повеќе напред, што би имплицирало дека грбот не е во најдобра позиција. Значи, ние мора да одиме надолу со исправен грб без да го зацврстуваме. Се разбира, кога одите надолу, колената да не ги надминуваат врвовите на нозете. Ниту, пак, треба да ги приближувате колената кога се спуштате и уште помалку кога одите нагоре. Бидејќи тоа е уште една од најчестите грешки и која мора да ја избегнуваме по секоја цена правилно да го користиме нашиот тренинг и дека нашето тело е секогаш внимателно.

Нешто што е исто така суштинско значење е прашањето за самото спуштање. Некои луѓе не одат доволно ниско, а други одат премногу ниско. Значи, секогаш мора да одржувате балансирана техника. Активирањето на мускулите може да биде засегнато во оваа постапка, па затоа, ако сте почетник, секогаш е подобро да не носите премногу тежина. При спуштање на бутовите тие треба да бидат паралелни со земјата. На овој начин знаете дека глутевите веќе почнуваат да си ја вршат својата работа, без да ги заборават квадрицепсите и другите.

Која е најдобрата техника за сквотирање со мрена

Откако ги видовме грешките, јасно е дека треба да се обложуваме на правилните движења и да оставиме зад себе секакви сомнежи. За оваа причина, за да се спроведе добра техника, таа обединува различни чекори, едноставни во секој случај, но навистина корисни и што е можно подобро:

  • Стануваме цврсто држејќи ја шипката со двете раце. Тежината на истиот исто така мора да биде избалансирана за да можеме правилно да се движиме.
  • И колената и стапалата не се отвораат премногу, но во удобна положба и природно, избегнувајќи тензии во двете области.
  • Thatе се спуштите надолу, држејќи го грбот исправен, без да свиткате напред со рамената.
  • Запомнете дека колената не треба да се допираат, па дури и да се приближуваат. Значи, ние мора да направиме движење нагоре и надолу. За да избегнете присилување на движењата и не само на колената, туку и на глуждовите кои не треба да се свиткани во кое било време.

Сега знаете малку повеќе, една од главните вежби што можете да ја примените во пракса на едноставен начин. Секогаш прилагодувајќи го на вашите сопствени потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.