Сè што треба да знаете за заштита од сонце

Како да користите заштита од сонце

La заштитата од сонце е нешто за што мислиме кога ќе пристигне убавото време, но огромното мнозинство на време правиме грешки што го ставаат на ризик здравјето на нашата кожа. Кога станува збор за заштита на кожата од сончевите зраци и нивното штетно дејство, мора да бидеме многу јасни за производите што треба да се користат и како да се користат. Само тогаш можеме да избегнеме да се изгориме или да завршиме со проблеми со кожата.

Ајде да видиме некои од направени грешки при употреба на заштита од сонце и кој е најдобриот начин да се користи. Постојат неколку митови и вистини кои мора да ги знаеме за да не направиме грешки кога станува збор за грижа за нешто важно како што е здравјето на нашата кожа.

Нанесете заштита од сонце половина час пред тоа

Го слушнавме ова во многу прилики и навистина се сметаше дека ова е најправилниот начин за употреба на заштита од сонце. Сепак, ова можеби не е целосно точно. Со заштита од сонце сите мерки на претпазливост се малку и, секако, мора да користиме здрав разум кога го применуваме. Нанесувањето на кремата за сончање половина час претходно веќе застари, бидејќи е докажано дека работи од моментот на нанесување. Покрај тоа, ако го земеме добро однапред и ја користиме облеката, тоа може да отстрани дел од производот, што ќе значи дека кога ќе стигнеме на плажа ќе имаме помалку на кожата отколку што очекуваме. Затоа е добро да го нанесуваме без сончање и кога ќе се изложуваме. Но, не е точно дека мораме да го исфрлиме претходно затоа што не штити исто.

Користете заштита од сонце само на плажа

Грешки при примена на заштита од сонце

Оваа идеја станува сè поретка, но научивме да ја користиме заштита од сонце само на плажа оставајќи ја заборавена остатокот од годината. За да се грижиме за кожата мора да ја заштитуваме цела година без исклучок. Сончевите зраци можат да имаат помалку директно влијание врз кожата во зима, но тие се таму и нивните ефекти се акумулираат. Затоа е важно да имате инкорпорирани креми за заштита од сонце. На овој начин, областите како што се деколтето, рацете или лицето секогаш ќе бидат заштитени.

Една апликација ве штити од сонцето

Ова е уште една прилично честа грешка што понекогаш ни предизвикува ајде да гориме дури и кога сме користеле креми за сончање. Ова е како навлажнувачки крем. Ако имаме многу сува кожа со текот на времето повторно ќе забележиме дека е сува, бидејќи кожата ја апсорбира и може да се разреди ако одиме во вода. Истото се случува и со кремите за сончање. Ние мора да го применуваме толку често, дури и ако е високо заштитен, а особено по одењето во вода затоа што ја губи ефикасноста. Само тогаш ќе се грижиме целосно за кожата и ќе биде заштитена од сончевите зраци.

Ако сме кафеави, веќе не ни треба толку многу заштита

Соларна заштита

Сигурно сте слушнале како луѓето велат дека не користат креми за сончање затоа што веќе се кафеави. Но, ова е грешка. Побелите кожи можат да горат побрзо, но Штетните ефекти на сонцето се забележуваат на сите кожи. Рак на кожата, предвремено стареење и изгореници се појавуваат на сите типови на кожа. Затоа сите треба да користиме заштита од сонце. Станува збор за долгорочна грижа за здравјето на кожата.

Ако ставите заштитник, не добивате кафеава боја на кожата

Ова е друга работа што мора да ја заборавиме. Дури и луѓето кои применуваат висок фактор стануваат кафеави. Заштитникот ви овозможува да земете добра боја без ризик од горење или црвена кожа. Затоа не е изговор да избегнувате употреба на сончање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.