Професионален педикир: Како да го направите тоа чекор по чекор

Професионален педикир

Дали сакате да направите професионален педикир? Значи, ништо слично како да следите серија основни чекори и да започнете сами да го направите тоа удобно во вашиот дом. Така, ќе имате посебно време за себе, да уживате во уникатен момент и да постигнете подобар резултат за вашите нокти, бидејќи тоа им е потребно и на вашите стапала.

Вистина е дека во текот на летната сезона обично и даваме поголем приоритет, но дури и да дојде есента, не смееме да дозволиме да избега. Затоа што нега на стапалата исто така е основно и од таа причина, треба да го правиме во текот на целата година. Не пропуштајте како да го направите тоа, бидејќи сега ви кажуваме с.

Подгответе бања за нозе

Во некои случаи тоа не е секогаш примарен чекор, но во нашиот е. Затоа што на овој начин можеме да ја направиме кожата помека кога станува збор за ослободување од одредени несовршеностиНа Значи, ништо како малку топла вода во голем сад што ни овозможува да ги ставиме двете нозе. Можете да додадете неколку капки етерични масла за да ја забележите целата мекост, но и совршена релаксација. Значи, треба да почекате додека водата не е речиси студена. Така, секогаш можете да ги искористите предностите на извршување задачи на компјутер или што и да преферирате.

Чекор-по-чекор педикир

Професионален педикир: Исечете и набијте нокти

Откако ќе ги измиете и исушите нозете, време е да одите на кастрење на ноктитеНа Запомнете дека е подобро да не им давате заоблени форми затоа што може да се инкарнираат, но можете да уживате во урамнотежено сечење, така што подоцна кога станува збор за бојата, изгледа многу пообемно. Се разбира, покрај самото сечење, треба да ги поднесете. Бидејќи овој чекор е од суштинско значење за да може да се елиминираат грубите делови или рабови кои секогаш се испакнати.

Грижете се за кутикулите и потпетиците

Кутикулите се уште еден важен дел и на рацете и на нозете.На Затоа, треба да се грижите за нив ако не сакате да ги отстраните. Она што ќе го направите е да нанесете неколку капки масло на секоја од нив. За да можеме да ги ублажиме. Искористете ја предноста и масирајте ја целата нога, нагласувајќи го делот од петиците. Бидејќи е уште еден што може да ни донесе проблеми и да се појават одредени пукнатини. Значи, треба да нанесете хидратација и да одите по пемза за да се збогувате со мртвата кожа. Откако ќе завршите, нанесете хидратантна крема.

Како да направите педикир

Избор на емајл

Понекогаш можеме да ставиме лак на ноктите кога немаат редовен финиш. Ако не, сега можете да се обложите на последниот чекор, а тоа е примена на боја. Иако непосредно, мора да додадете заштитен слој и да го исушите. Beе дојде време да се избере бојата на емајлот. Можете да направите мазен дизајн или да му дадете допир на имагинација и да одите на креативен дизајн, на пример, во ноктот на големиот палец. Без оглед на вашиот избор, насликајте ги и оставете ги да се исушат целосно. Откако ќе се исуши, треба да нанесете слој сјај за да го направите резултатот уште повпечатлив и да трае малку подолго.

Последниот допир

Откако ќе го нанесеме емајлот, точно е дека мора да го оставиме да се исуши многу добро. Но, постои уште еден последен чекор што треба да го направиме, а тоа е, повторно ни треба залог на слој навлажнувач низ целата ногаНа Вистина е дека тоа беше веќе чекор што го направивме, но нема да биде последен. Колку повеќе хидратација, толку подобро, па време е да се обложите на тоа. Сега ќе имате професионален педикир за да можете да го практикувате кога и каде сакате. Сигурно нема да биде толку комплицирано како што изгледаше!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.