Пирамида на исхрана: водич за урамнотежена исхрана

Пирамида на храна

Сигурни сме дека сите сте слушнале за прехранбената пирамида. Оваа алатка се користи за советување на населението за адекватна потрошувачка на различна храна. Или кажано на друг начин, водич за знаат како да ги балансираат нашите оброци.

Пирамидата за исхрана Тоа е содржано во „Упатствата за исхрана за шпанското население“, подготвени од шпанското здружение за исхрана во заедницата (SENC). Сегашниот модел е објавен во 2017 година и денес има потреба од негово ажурирање. Денеска во Bezzia споделуваме со вас како да го протолкуваме за да создадеме избалансирани менија и зборуваме за тоа кои се тие ажурирања што се очекуваат во споредба со другите прехранбени пирамиди.

Толкување на пирамидата на храна

Прехранбената пирамида има за цел да ги илустрира тие храна на која мораме да им дадеме приоритет да постигнете урамнотежена и здрава исхрана. Во основата на пирамидата се овие намирници на кои мора да им дадеме приоритет, додека на врвот се оние чија потрошувачка мора да ја ограничиме. Едноставно, нели?

Приоритетни групи

Нивоата на пирамидата

Под прехранбената пирамида има неколку совети кои ја надминуваат самата диета, но се исто толку важни одржувајте здрав визен стил. Се наведуваат дневна физичка активност, емоционална рамнотежа, енергетска рамнотежа, здрави кулинарски техники и внес на течности, вода, која треба да биде 4-6 чаши дневно. На овие совети започнува самата пирамида и се појавуваат главните групи на храна, по приоритетен редослед на консумирање, кои се следните.

 1. Леб, житарки, ориз, тестенини, мешунки и компири, тие завршуваат во првата група. Како што е наведено во самата пирамида, подобро е да изберете леб, житарки, тестенини и кафеав ориз, бидејќи тие обезбедуваат повеќе диетални влакна во нашата исхрана. Оваа група на храна исто така е наведено дека мора да се прилагоди на степенот на физичка активност што ја извршуваме за да постигнеме добар енергетски биланс.
 2. Овошје, зеленчук и девствено маслиново масло дополнително ја сочинуваат втората група на храна. Тие мора да се внесуваат во секој главен оброк, а може да се консумираат и како ручек или ужина. Сигурен сум дека сите сте слушнале повеќе од еднаш дека треба да јадете најмалку 5 парчиња овошје или зеленчук секој ден. Тоа е затоа што тие ни обезбедуваат голема количина на клучни витамини и минерали за да имаме здрава исхрана.
 3. Млечни производи, јајца, риба, бело месо и јаткасти плодови го завршуваат третото ниво. Идеалното консумирање на храната вклучена во овој чекор е една до три порции дневно и наизменично, освен за млечни производи, каде што се препорачуваат максимум три порции дневно.
 4. Црвено месо и колбаси тие го заземаат речиси врвот на пирамидата. Поради високата содржина на заситени масти, неговата потрошувачка понекогаш треба да биде умерена.
 5. Врвот на прехранбената пирамида е окупиран од колачи, колачи, бонбони... генерално, храна богата со масти и шеќери чие консумирање треба да биде повремено или исклучително.

Контроверзии

Што е спорно за оваа пирамида? Зошто многу нутриционисти бараат да се ажурирате? Да ја споредуваме прехранбената пирамида Според кои во моментов се водиме од други, како што е пирамидата предложена од Nutrition Australia или онаа елаборирана од Фламанскиот институт за здрав живот, неизбежно е да се забележат забележителни разлики.

Други прехранбени пирамиди

Во двете пирамиди поттикнува консумација на зеленчук и зеленчук, ставајќи ја оваа храна во основата и фрлајќи ги брашното и житариците на подискретно место. Едно од најбараните барања на шпанските нутриционисти.

Друга контроверзна точка е појавата во пирамидата од колачи, колачи, бонбони... Храна која под поглед на нутриционист не може да се препорача под името здрава исхрана и тоа, според тоа, треба да биде надвор од пирамидата на храна како во австралиската верзија.

Дополнително, како што можеби веќе забележавте во ниту една од овие колони не се споменува алкохолни пијалаци, чијашто консумација во Шпанија е стандардизирана, како и суплементи кои не се храна и чие присуство може да укажува на нејзината потреба во рамките на здрава исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)