Дали обично имате црвен нос? Откријте ги нејзините причини

црвен нос

Дали ви се случува најчесто да гледате како црвениот нос најмногу ви се истакнува на целото лице? Понекогаш можеме да го забележиме на овој начин поради нагли температурни промени или кога вирусите се населуваат во нашите животи. Но, многу други, ние постојано ја гледаме таа црвеникава боја во неа и немаме поим зошто.

Па, мислевме дека не боли што откриваш некои од најчестите причини. Сигурно ги има уште многу, но ни остануваат најчестите затоа што тие се оние кои почесто ќе се гледаат. Време е да го подобриме овој естетски проблем бидејќи и тој е во наши раце.

иритација на респираторниот тракт

Една од најчестите, но која брзо ќе ја дознаеме, е причината за иритација поради респираторниот тракт. Односно, дека е вклучена настинка и секако, знаеме дека поради него, конгестија и прекумерна употреба на ткива, нашиот нос многу ќе го забележи. Таа посветла црвена нијанса ќе биде онаа што ќе преовладува, особено кога веќе неколку дена ве тече носот. Тоа многу мачи, но знаете дека секогаш станува подобро кога и студот се подобрува. За кожа што може да се види на носот, ништо како нанесување на малку хидратантен крем.

Причини за црвен нос

розацеа

Розацеа е многу честа да го зафати лицето, а со тоа и областа на носот. Ќе го забележиме бидејќи дава еден вид руменило на лицето и тоа ги прави крвните садови многу повидливи. Така ниту образите ниту носот нема да бидат ослободени од зајакнување на црвената боја. Вообичаено е да се појави, а потоа да се подобри, бидејќи тоа ќе зависи од сезоната. Се разбира, сепак треба да се консултирате со вашиот лекар.

купероза

Исто така, образите и носот го носат товарот на куперозата. Се перцепира како мали вени кои се шират со зголемување на крвниот притисок. понекогаш можеш да видиш како пајажина но со доза црвено. Штом забележите ваков проблем, треба да го посетите вашиот дерматолог за да ви го понуди најсоодветниот третман. Во меѓувреме, треба да нанесете високо хидратантни производи за вашата кожа да се чувствува помека и не толку затегната.

розацеа кожа

Премногу алкохол предизвикува црвен нос

Дали знаевте дека и прекумерниот алкохол е поврзан со овој проблем? Па да. Прекумерното консумирање алкохол може да предизвика неколку болести и ова не е нешто ново. Но, дополнително, тоа ќе предизвика проширување на крвните садови и како такви, може да се појават произлезени кожни проблеми како што е розацеа. Затоа што една работа води кон друга. На овој начин мора да земеме во предвид дека одржувањето на добри навики за исхрана и убавина ќе бидат фактори кои мора да ги земеме предвид, како за грижата за нашето тело одвнатре и однадвор.

Алергиите се појавуваат во црвениот нос

Како што се случи со иритацијата на респираторниот тракт поради настинка, алергиите се исто така многу забележливи поради што е присутен црвениот нос. Алергиска реакција се забележува и поради воспаление или црвенило на областите на лицето како што е носот во овој случај. Ако сте во контакт со производ кој ви дава реакција, тогаш веќе знаете дека ќе биде уште една од главните причини да зборувате за црвенило во оваа област на лицето.

Не можеме да заборавиме дека изгорениците се исто така уште еден од проблемите на кои ќе се жали црвенилото, иако во овој случај со болка и стегање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.