Може ли да има секс ако нема пенетрација?

До денес, сè уште преовладува популарното верување дека ако нема пенетрација, нема и секс. Важно е да се остават настрана ваквите мислења и да се мисли дека има секс кога има галење, мастурбација или орален секс меѓу двете лица.

Мора да имате многу поотворен ум и заборавете на фактот дека има само секс ако мажот е во можност да навлезе во жената за време на сексот. Во следната статија ви даваме неколку клучеви за да осигурите дека може да има секс, иако нема пенетрација.

Може да има секс ако нема пенетрација

За среќа, има сè повеќе свесни луѓе кои мислат дека може да има секс иако пенетрација од страна на човекот не се јавува. Ова размислување се јавува многу повеќе кај жените отколку кај мажите. Едно лице може да ужива во прилично активен сексуален живот и покрај отсуството на каков било вид на пенетрација.

Лошото сексуално образование добиено прави голем број луѓе, продирањето на пенисот во вагината се чувствува како нешто присилно за тоа да се смета за секс. Ова образование дава поголема предност на задоволството кај мажите отколку кај жените, па затоа може да се смета за тотално мачо.

Комплексноста на сексот

Фактот дека сексот е сведен на пенетрација, исто така има врска со мнозинското мислење дека луѓето треба да бидат хетеросексуалци. Имајте на ум дека сексот е многу посложен и може да има целосни и задоволувачки сексуални практики без пенетрација или оргазам. Сексуалниот чин не треба да се сведува на фактот на вметнување на пенисот во вагината.

Клучот за сето ова мора да се бара во мислењето на жените. Постојат многу студии кои укажуваат на тоа дека жените претпочитаат сексуални практики освен пенетрација. Ретко е дека жената може да ужива во сексот ако во неа проникне само мажот. Потребна им е друга серија практики за да можат да се возбудат и да уживаат за време на сексуалниот чин.

двојка.секс

Повторно образование во сексот

Со оглед на ова, од суштинско значење е да се биде во можност да се превоспитуваат во сексуалната сфера и жени и мажи. Луѓето мора да бидат свесни во секое време за големиот сексуален потенцијал што го имаат човечките суштества. Сексот не е само пенетрација и има уште многу начини да уживате во кревет без пенетрација. Додека не се случи такво реедуцирање, многу луѓе ќе продолжат да мислат дека сексот се јавува само ако има пенетрација. Исто така е многу важно да имате добра комуникација со парот за да можете да разговарате без никакво прикривање и да знаете како двајцата уживаат повеќе во кревет.

На кратко, тотално е јасно дека има секс, пенетрација од страна на човекот не е неопходна. Сексот е многу поширок и има многу начини да уживате во кревет со вашиот партнер, иако нема пенетрација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.