Методи за отстранување на влакна на лицето

Депилирајте ја косата на лицето

El влакната на лицето се присутни и кај жените и сè почесто е да се зборува за тоа и да се бараат методи за да се стави крај. Обично тоа е хормонална коса, поврзана со одредена нерамнотежа или едноставно се појавува на нормален начин, не е премногу јака или изобилна. Сепак, има многу жени кои сакаат да ја елиминираат несаканата коса на места како образите или брадата.

Има многу начини да се отстрани влакната на лицето, еден вид коса што се појавува многу почесто отколку што мислиме кај сите типови жени, дури и ако имаме лесна или фина коса. Затоа мора да земеме предвид каков вид метод треба да се искористи за да можеме да ја елиминираме оваа коса на лицето што толку малку ни се допаѓа.

Избричи ја областа

Бричење коса на лицето

Ова е метод кој многу луѓе користат затоа што е брз и ефтин. Сепак, многу жени не му веруваат на овој вид метод, бидејќи косата расте за неколку дена, а исто така дава впечаток дека станува посилна. Неопходно е овој тип на метод да се користи само повремено, бидејќи не се препорачува многу за влакна на лицето. Тоа е фина коса што може да стане посилна кога ќе се избричи. Покрај тоа, чувството кога косата расте е непријатно во област како што е лицето каде што бараме мекост пред сè. Затоа е еден од најбрзите методи, но не и најпрепорачуваниот.

Електрична машина

Овој друг метод може да биде многу корисен во многу случаи. Ако имаме многу влакна на лицето што сакаме да ги отстраниме, тоа може да биде одлична опција. Ако сите косата што сакате да ја извадите е одлична идеја бидејќи машината го искорнува без да ја оштети кожата. Погоден е за чувствителна кожа, иако може да има малку црвенило и да даде малку повеќе болка од другите методи. Меѓутоа, ако имаме многу коса што не може да се види, таа исто така ќе ја извади и може да ја активира, правејќи да расте многу посилно, што не се препорачува. Тоа е многу сигурен и лесен за употреба метод.

Депилација со восок

Депилација со восок

Овој метод не е секогаш препорачан поради влечење и топлина, што може да влијае на кожата. Кожата на лицето е многу чувствителна, така што депилацијата со восок може да биде метод што не секој може да го избере. Ако имаме чувствителна кожа или проблеми како акни или розацеа, подобро е да ги избегнуваме. Ако нашата кожа е јака можеме да ја користиме или дури и да користиме ладни восочни ленти кои се помалку агресивни. Восокот е многу добар метод за пределот на лицето, бидејќи можеме да го ставиме во специфични области, но исто така ќе ја отстрани косата што не е видлива. Добро е ако имаме специфични области со влакна на лицето кои мора да се извлечат.

Пинцетирање

Овој метод е несомнено најкористен затоа што сите имаме пинцети и скоро секогаш косата на лицето може да се контролира со нив. На лицето не излегува толку многу влакна, па пинцетите ни овозможуваат прецизно да ја извлечеме вишокот коса, избегнувајќи извлекување други што се помалку видливи и кои не сакаме да ги активираме за да излезат посилни. Пинцетите се многу ефтин метод иако донекаде макотрпен, бидејќи мора да извлекуваме влакна една по една.

Навојување

Коса на лицето со конец

Она што го прави оваа нова техника е закачете ја косата на лицето со конецот и извлечете ја. Лесно е, брзо и ефтино, што го прави совршен за влакна на лицето. Тој е еден од најчесто користените во последно време и многу се препорачува за пределот на лицето, бидејќи не предизвикува иритација како и другите методи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.