Мебелот на Икеа се хакира со решетка или канажа

Хакирање мебел од Икеа

Термините на англиски јазик се повеќе и повеќе присутни во нашиот вокабулар секој ден. И иако не знаеме како да преведеме многу од нив, можеме да ги поврземе со одредена активност. Тоа се случува со терминот хак, поврзан за многумина со промените и трансформациите што генерално креативните луѓе ги извршуваат во мебелот на шведскиот гигант.

Денес постојат бројни идеи на мрежата за трансформација на мебелот Икеа. Многу од овие хакирања на мебелот Икеа се базираат на специфичен тренд на декорација, како што е канажа во овој случај. И тоа е тоа мебел со плетена решетка или канажаТие станаа модерни пред околу четири години и не ја загубија својата енергија.

Трендот за канагирање

Wouldе треба да се вратиме во 2017 година за да се потсетиме бум на мебел за канагиНа Тогаш, светот на декорацијата, но не само светот на декорацијата, повторно беше заведен од природното, занаетчиското ... и дизајнерските фирми не се двоумеа да го вклучат овој тип мебел во своите колекции.

Канажот, како што вообичаено се нарекува техника на плетенка, инспирираше десетици дизајнери да создадат различни колекции мебел во последниве години. И не сме изненадени бидејќи оваа решетка од ратан дава уникатна личност и топлина на мебелот.

 

Канажот

Ратански или плетени решетки Тие, исто така, го привлекоа вниманието на разни фигури за DIY. И се гледа цената што мебелот за канаги обично ја достигнува, многумина во овој тип на проекти го видоа единствениот начин да го вклучат во својот дом. А, работата со канагирање и персонализирање со овој материјал и од почеток мебел и додатоци за дома, е релативно лесно, како што ќе имате време да видите.

Мебелот Икеа хакира со канажа

Постојат безброј хаки за мебел на Икеа со канажа. Ние, како и обично, ги избравме нашите омилени. Ние го сторивме тоа со оглед на оригиналната цена на мебелот Икеа така што тие се достапни и тешкотијата на проектот.

Работа со канажаКако што споменавме, не е комплицирано, но мора да земете предвид неколку работи кога го правите тоа. Во зависност од тврдоста на материјалот и форматот во кој е претставен, може да биде интересно да го натопите во топла вода за полесно да го истегнете или моделирате, како што сакате да го наречете. Покрај тоа, ќе биде многу важно да го изберете вистинското лепило имајќи предвид - ако сакате да користите лепило - секогаш имајќи ги предвид решетката и површината на која сакате да се залепите.

Ивар гардероба

Ивар плакарот хакира

IVAR систем за складирање Тоа е толку практично што веќе 50 години одговара на различните потреби на корисниците на Икеа. Цврсто нетретирано дрво, многу издржлив и отпорен природен материјал за кој можете да се грижите со нанесување масло или восок, гардеробата Ивар е една од најпопуларните во оваа серија. Со димензии 80х30х83 см, има две полици што можете да ги поместите за да го прилагодите просторот на вашите потреби. И чини само 59 евра.

Прилагодувањето на овој плакар со канажа е многу едноставно како што ни покажува Септември Уреди во вашето упатствоНа Тој беше тој што ни ги откри можностите за оваа комбинација и кој го направи тоа на поедноставен начин, лепење на решетката директно на вратите на овој мебел и додавање на некои рачки. Но, тоа не е единствената можност кога станува збор за трансформирање на оваа гардероба како што можете да видите на сликата погоре; Можете исто така да ги исечете вратите и да замените дел од дрвото со канажа, со што ќе почувствувате што има внатре во плакарот.

Книжарница Били / Оксберг

Книжарница Били хакира

Икеа го кажува тоа на секои 5 секунди се продава книжарница Били некаде во светот. Импресивен факт со оглед на тоа што полицата за книги Били е во каталогот на фирмата од 1979 година. Денес таа продолжува да биде најпосакувана опција за читателите, но не само за читателите.

Единицата за полици на Били / Оксберг со стаклени врати е одличен избор за зголемување на просторот за складирање во нашите домови. Со димензии 80х30х202 см, има прилагодливи полици и голем капацитет. Прицврстување решетки на стаклени врати Исто така, ќе биде многу едноставно, како што можете да видите во видеото на „Осамената лисица“ Вирусно видео меѓу оние посветени на хакерствата на мебелот Икеа.

Се разбира, надвор од играње со деталите на решетката, можете игра со боја за да постигнете повпечатливи или конзистентни резултати со украсувањето на вашиот дом. Едноставна промена во рамките на мебелот, целосно го трансформира. Дали ви се допаднаа овие хакирања за мебел од Икеа? Откријте ги овие други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.