Контролирана механичка вентилација, ефикасен и здрав систем

Контролирани механички системи за вентилација

Начинот на вентилација е од клучно значење за одржување на доброто здравје на нашите домови. Обезбедување на добар квалитет на воздухот што го дишеме Треба да биде приоритет за секој од нас, затоа сметаме дека е важно тука да зборуваме за контролираниот систем за механичка вентилација.

El контролиран систем за механичка вентилација, што во бројни написи се повикува со неговиот кратенка VMC, ни овозможува со дејство на вентилаторот за вадење да го подобриме квалитетот на воздухот во затворените простории и да ја намалиме потрошувачката на енергија во нашите домови. Како?

Што е контролирана механичка вентилација?

Контролиран механички систем за вентилација е оној во кој го користи дејството на вентилаторот за издувни гасови да го обнови воздухот на куќата. Овој вентилатор за вадење овозможува воведување и / или извлекување на потребната количина на воздух од домот, без оглед на притисокот и температурните услови на надворешниот воздух.

Контролиран механички систем за вентилација

За време на процесот, воздухот што се воведува и оној што ја напушта внатрешноста на нашиот дом се канализираат преку посебни кола благодарение на единицата за обновување на топлината. Тие доаѓаат во контакт индиректно, но не се мешаат, со што се спречува загубата на енергијата содржана во воздухот во затворените простории во форма на топлина или студ.

Има два система на контролирана механичка вентилација: Систем со еден проток, со механичка екстракција и природен прием, и систем со двоен проток, со механичка екстракција и прием. Двата система предизвикуваат движење на воздухот од суви во влажни подрачја за да се спречи загадување на загадувачите генерирани во влажни подрачја низ остатокот од домот.

Системот со двоен проток, исто така, акустично го изолира домот и обезбедува максимален термички комфор. Зошто? Бидејќи фасадата на системот за проток секогаш ги заменува влезовите на воздухот со импулсни решетки, со што се постигнува максимална ефикасност.

Двоен проток систем ВМЦ

Предности на системот

Спроведувањето на системите за контролирана механичка вентилација (ВМЦ) го подобрува квалитетот на воздухот во нашиот дом. Предност што носи многу други придружни придобивки што ќе влијаат на функционалноста и здравјето на нашите домови и затоа веруваме дека е од суштинско значење да се споменат:

 • Го подобрува квалитетот на воздухот во затворените простории. Го гарантира потребното обновување на воздухот во секое време.
 • Спречи да дишеме застоен воздух. Концентрациите на СО2 во застоен воздух се поврзани според различни извештаи со повеќе респираторни заболувања, како и главоболки и невнимание.
 • Прави отворете го прозорецот не е потребно да го обнови воздухот. На овој начин, можете да избегнете улични звуци во клучни моменти како што се работно време или часови за одмор.
 • Го подобрува здравјето на зградата. Лошата вентилација често доведува до влага или мувла. Зошто? Бидејќи кога не се проветрува, водата содржана во воздухот не се ослободува.
 • Ја намалува потрошувачката на енергија. Заштедите обезбедени од рекуператорот овозможуваат оптимизирање на резултатите од енергетскиот сертификат и на тој начин се обезбедува поголема стабилност на проекти за домување со ниска потрошувачка.

Клучен елемент во пасивните куќи

Првиот пат кога ги споменавме овие системи во Безиа беше во написот посветен на разјаснување на разлика помеѓу пасивни и еколошки куќи. Потоа ги именувавме контролираните системи за механичка вентилација како еден од многуте биоклиматски стратегии клуч за намалување на побарувачката за активна енергија што е можно повеќе.

Пасивна куќа

Во пасивна куќа, помеѓу 80 и 90% од неговото работење се базира на добра стратегија за биоклиматско дизајнирање. Стратегија што придонесува за одржување на удобни внатрешни услови - температура, влажност ... - со минимална активна потрошувачка на енергија. Зарем не е тоа она што сите го сакаме?

Намалувањето на нашите еколошки стапала и спротивставувањето на климатските промени е нешто на што мора да работиме. И можеме да го сториме тоа, од областа на архитектурата и дизајнот. Дали ќе си изградите куќа? Прочитајте го гореспоменатиот напис и размислете за стратегиите што можете да ги имплементирате во оваа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.