Колачиња од бадеми со фил од чоколадо

Колачиња од бадеми со фил од чоколадо

Кој не сака да ги проба овие колачиња од бадеми со чоколаден фил? Не се занесувајте со нивниот имиџ, нивната едноставност не е некомпатибилна со задоволството да ги потопите во чаша млеко или кафе за појадок или ужинка. Иако исто така можете да направите без придружниците.

Овие колачиња со бадеми исполнети со чоколадо тие се многу едноставни. Не плашете се чекор по чекор! Лесно е како да се мешаат различните состојки и потоа да се раздели тестото на два дела за да се добие бадемовата основа на колачињата и чоколадната смеса во центарот.

Нема да ви требаат повеќе од 30 минути за да ги подготвите и подготвите малите дома можат да ви помогнатНа Повеќето сакаат да ги валкаат рацете и во овие е неопходно да го сторат тоа за да ги обликуваат колачињата. Дали ќе се осмелите да ги направите? Ако сакате колачиња со бадеми, пробајте ги и овие со џем од кајсии.

Состојки

 • 140 гр. бадемово брашно
 • 50 гр. целата овесна каша
 • 85 гр. крем од бадеми
 • 60 гр. суров мед
 • 35 гр. екстра девствено маслиново масло
 • 12 гр. чисто какао
 • 1 јајце
 • 3 гр хемиски квасец

Чекор по чекор

 1. Загрејте ја рерната на 180 ° C со топлина нагоре и надолу.
 2. Кваси брашно и резервирајте ги во сад.
 3. Во друг сад изматете ги влажните состојки: јајце, мед, маслиново масло и крем од бадеми.
 4. Тогаш вклучува хемиски квасец во овие влажни состојки. Потоа додадете ги просејуваното брашно (резервирајте лажица за подоцна) мешајќи додека не добиете тесто.

Колачиња од бадеми со фил од чоколадо

 1. Префрлете 1/3 од тестото во друг сад и интегрирајте го какаото во него.
 2. Во другиот сад, со преостанатите 2/3 од тестото, додадете ја резервираната лажица брашно и измешајте.

Колачиња од бадеми со фил од чоколадо

 1. После поделете го секое тесто на 14 топчиња.
 2. Соберете ги колачињатаНа За да го направите ова, земете топче бадемово тесто и израмнете го. Користете го за да завиткате топка од какао со ова.
 3. Потоа ставете ја топката во а нареден плех за печење и малку израмнете го.

Колачиња од бадеми со фил од чоколадо

 1. Кога ќе завршите со сите топки печете 12 минути или додека не почнат да поруменуваат.
 2. Откако ќе завршите, извадете ги од рерната и нека се изладат на решетка.

Колачиња од бадеми со фил од чоколадо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.