Чизкејк од Брауни со дулс де леш и цимет

Чизкејк од Брауни со дулс де леш и цимет

Денес ве покануваме да подготвите неодоливо слатко во Бециа. А колаче со чизкејк со дулс де леш и цимет или што е исто, десерт со слој брауни и друг чизкејк прелиен со дулче и цимет. Бомба!

Тоа не е лесен десерт, секако. Но, ако сакате да си подарите слатко задоволство, тоа е, без сомнение, одлична алтернатива. Правејќи го тоа, покрај тоа, нема да ви треба долго време и нема да ви требаат многу прибор за тоа; Доволно ќе биде блендер, неколку чинии за мешање на состојките и калап од 20 × 20 см.

Можете да го завршите ова слатко како сакате. Додадовме карамела и цимет, но можете да направите без овие состојки и да го добиете тоа мермерен ефект едноставно со тестото за брауни. Или можете да се откажете од мермерната наклонетост и да вклучите некои ореви. Најважната работа, надвор од сортите што ги воведувате, е тоа што ве интересира!

Состојки

За пустиот

 • 245 гр. темно чоколадо
 • 185 гр. путер
 • 3 јајца Л.
 • 155 гр. кафеав шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 125 гр. Од брашно
 • малку сол

За чизкејкот

 • 225 гр. крем сирење
 • 60 гр. бел шеќер
 • 1/2 лажиче суштина од ванила
 • 1 јајце

Да декорира

 • Карамел сос
 • Цимет во прав

Чекор по чекор

 1. Започнете со подготовка на пустиот. За тоа растопете го чоколадото со путерот во сад со удар во микробранова печка. Загрејте 30 секунди со максимална моќност, промешајте и продолжете со загревање со потези од 20 секунди додека чоколадото не се стопи добро.
 2. По изматете ги јајцата со рака без да вметнете премногу воздух во смесата.
 3. Еднаш потресен додадете шеќер и суштина од ванила и се меша со прачки.

пусти тесто

 1. Тогаш вклучете ја смесата од чоколадо и путер малку по малку и без да престанете да мешате.
 2. Конечно, додадете го просеаното брашно и сол и мешајте додека не се интегрира.
 3. Истурете го тестото за брауни во калап 20 × 20 см наредени со мрсна хартија, резервирајте 3 лажици тесто во чаша. Измазнете ја површината.
 4. Загрејте ја рерната на 180ºС

Брауни тесто

 1. Сега подгответе го чизкејкотНа За да го направите ова, победете го крем сирењето 2 минути. Потоа додадете ги останатите состојки и повторно матете додека не се интегрираат.
 2. Истурете го тестото за чизкејк за пустиот.
 3. Сега, ставете го резервираното тесто за брауни и малку неуредна форма dulce de leche тука и таму. Потоа посипете малку цимет.

чизкека

 1. Земете нож или стапче за ражен и креирајте цртежи на слојот од чизкејк.
 2. Конечно, Печете 40 минути.
 3. Откако ќе завршите, оставете да се излади чизкејкот од карамела и цимет по вкус.

Чизкејк од Брауни со дулс де леш и цимет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.