Клучеви за украсување на модерна бања во медитерански стил

Бањи во медитерански стил

Во Bezzia сме заљубени медитерански стил а особено начинот на кој е ажуриран за да се прилагоди на потребите на модерното домување. И знаеме дека не сме сами во ова, па денес ги споделуваме клучевите за украсување на модерна бања во медитерански стил.

Овие клучеви за украсување на бањата може да се вградат во други простории во куќата. Тие ќе ви помогнат да креирате соби со а опуштена и елегантна атмосфера а ве има многу, сигурни сме кои сакате вакво нешто во вашиот дом. Дали грешиме? Рустичните материјали како теракота плочки заедно со други помодерни ќе станат најдобар сојузник за него.

теракота плочки

На теракота плочки Тие отсекогаш имале водечка улога во медитеранскиот стил и не мора да се откажуваме од нив доколку бараме модерна средина во нашиот дом. Обложувањето на плочки од други материјали, но во иста боја за подобрување на нивните технички карактеристики е начин да се модернизираат без да се изгуби нивната суштина.

За да постигнете модерен резултат, користете го овој тип на плочка само на мијалникот или ѕидот за туширање, оној на кој сакате да му дадете поголемо значење. И комбинирајте ги овие плочки со други посовремени елементи од терацо или бетон во областа на мијалникот.

Почвата Исто така, добар извор е да се обезбеди таа теракота боја која толку добро се вклопува во модерниот медитерански стил. Но, ние длабински се занимаваме со боите, што е вториот клуч за украсување на модерна бања во медитерански стил.

Мека палета на бои

Веќе зборувавме за теракота тонови, протагонистите на овој модерен медитерански стил низ кој ве водиме денес. Но, постои уште една важна боја доколку сакаме да постигнеме бања со чиста и модерна слика. без бело или во вашиот случај не премногу светла бела боја.

Белата боја ќе обезбеди светлина и контраст, но нема да ја намали топлината на бањата. И заедно со ова можете да користите други бои за да создадете мали нијанси на бои. тоновите розова (гола) и зелена Тие се нашите омилени, но не и единствените што можете да ги користите.

Бањи во медитерански стил

Вратата на Дарма y Теми за кревети

Топол текстил

Палетата на бои исто така ви дава поим за тоа кои бои да ги користите во текстилот. Теракота и белките ќе донесат многу хармонија и топлина во собата. Но, ако сакате контрасти, зошто да не? додадете малку зелена боја на равенката? Забележете колку добро растенијата како маслиновото дрво изгледаат добро во овие бањи; имитирајте ја нејзината боја во крпите и нема да погрешите доколку ги задржите останатите елементи неутрални.

Корпи и килими од јута

Во медитеранскиот стил, природните елементи играат многу важна улога. Растителните влакна се и тие се во мода, дали ви требаат повеќе причини за да ги вклучите во дизајнот на бањата? На корпи од јута или рафија Тие се одлична алтернатива не само како декоративен елемент, туку и како практичен елемент, за организирање на кабинети и полици.

Сега можете да вградите и други елементи направени со овие материјали како на пр килими со мијалник. А зошто покрај мијалникот? Бидејќи тие не се материјали кои многу добро се согласуваат со влагата или кои можете лесно да ги миете, па никогаш не би ве советувале да ги користите како подлога за туширање.

керамички декоративни елементи

Продолжуваме да зборуваме за материјали и тоа е дека добар избор од нив ќе ви овозможи да уживате во модерната бања во медитерански стил што ја сакате. Во овој случај користиме керамика во мали занаетчиски предмети што ќе додаде карактер на бањата како што се саксии, бокали, вазни, чаши... Идеално е да имате ниши за да ги поставите, но тие ќе изгледаат одлично на подот, на мијалникот или на дрвена табуретка.

Дали ви се корисни овие клучеви за украсување модерна бања во медитерански стил? Дали би сакале да ги знаете клучевите на кој било друг стил?

Насловна слики: Плочки на Езра y Антологија Ентериери,

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.