Киш со лосос, брокула и козјо сирење

Киш со лосос, брокула и козјо сирење

Во Бециа навистина ни се допаѓаат Квише. Се солени пикадо Сметаме дека тие се одлична алтернатива како почетник кога имаме гости, но и одлично главно јадење за да го споделиме секој ден во неделата. И од кои го пробавме ова киш лосос, брокула и козјо сирење е нашиот омилен.

Квишите прифати бројни полнила, така што тие се совршени за да ги искористат предностите на тие остатоци што ги имаме во фрижидерот. Во овој случај, свеж лосос, брокула и козјо сирење се нејзините главни состојки. Покрај тоа, ние исто така го подготвивме тестото дома.

Тестото за кишот Многу е лесно да се подготви, но ако немате време да го направите или едноставно преферирате поудобна или побрза алтернатива, можете да се обложите на комерцијална кратенка или тесто од лиснато тесто. Не можеме да кажеме дека резултатот е ист, но е подеднакво добар.

Состојки

За масата:

 • 150 гр пченично брашно
 • 75гр ладен путер
 • 1 јајце
 • Вода
 • Сол и бибер

За полнење:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 сецкан праз
 • 1/2 мал кромид, мелено
 • 2 чешниња лук, мелено
 • 180 гр. брокула во цвеќиња
 • 80 гр. рендано сирење
 • 280 гр. сецкан свеж лосос
 • 5 парчиња козјо сирење
 • 3 HUEVOS
 • 190 мл. крем за готвење
 • 190 мл. полномасно млеко
 • Морско оревче
 • Сол и бибер

Чекор по чекор

 1. Измешајте го брашното со путерот во сад на коцки и работете, или со мешалка или со раце, стегајќи го тестото, додека не добиете песочна конзистентност.
 2. По додадете го јајцето, зачинете и додадете две лажици вода. Помешајте по потреба за да ги интегрирате состојките и формирате топка.

Подгответе го тестото

 1. Откако ќе се постигне, ставете го тестото во фрижидер и оставете да отстои еден час.
 2. Додека, вриејте ги биоколите 4 минути во многу солена вода. По некое време, исцедете добро и резервирајте.
 3. Тогаш соте во тава со 1 лажица маслиново масло празот и кромидот 5 минути.
 4. После додадете брокула и лук и пржете уште неколку минути. Откако ќе завршите, тргнете ја тавата од оган и резервирајте.

праз, кромид и брокула пржете

 1. Загрејте ја рерната на 180ºС.
 2. Расукајте го тестото и обложете го со него тркалезен калап со дијаметар од 26 см или издолжен 36 × 13 со подлога што може да се отстрани.
 3. Тогаш боцкајте ја основата со вилушка, ставете лист хартија за пергамент одозгора и наполнете со топчиња за печење или зеленчук.
 4. Печете ја основата во текот на 15 минути.
 5. Искористете го тоа време да изматете ги јајцата со кремот, млеко и малку сол, бибер и морско оревче.

Киш со лосос, брокула и козјо сирење

 1. По 15 минути извадете го калапот од рерната и отстранете ги и топчињата или зеленчукот и хартијата.
 2. Ставете го ренданото сирење на основата и премачкајте ја со смесата од брокула што сте ја резервирале, сецканиот свеж лосос и козјото сирење.
 3. Да се ​​заврши истурете ја изматената смеса.
 4. Печете 30 минути или додека рабовите не станат златни. И откако ќе заврши, внимателно отстранете ја мувлата.
 5. Послужете ги кишот лосос, брокула и козјо сирење топло или топло.

Киш со лосос, брокула и козјо сирење


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.