Каша од цимет од тиква

Каша од цимет од тиква

Дали барате различен појадок за викендот? Исток каша од цимет од тиква Тоа е одлична алтернатива за почеток на денот. Кашата е еден од нашите омилени појадоци и тие нè освоија благодарение на нејзината кремаста и сладок допир на тиква.

Тиквата е единствениот засладувач во оваа каша, што ја прави многу здрава опција.  Веганска опција ако користите вода или зеленчук да го подготви. Ние сакаме да ги мешаме и двете и генерално одиме по овес или бадемово пијалок за да го направиме тоа.

Можете да ги завршите овие каша на различни начини. Ние го сторивме тоа со чоколадо и урми, но може да го направите и со суво овошје како што се ореви или лешници, што ќе додаде крцкав шмек на рецептот. Постојат многу опции за завршување на овие каша, побарајте го вашиот омилен! И, ако сакате каша, не двоумете се да пробате преку ноќ овесна каша и крем од бадеми што го предложивме пред неколку недели.

Состојки за 1 лице

 • 90 гр. печена тиква на скара
 • 3 лажици снегулки од овес
 • 1 лажичка цимет
 • Пијалок од бадем или овесна каша додека не се покрие (или вода или млеко)
 • 1 унца темно чоколадо
 • Ореви или дехидрирано овошје за украсување

Чекор по чекор

 1. Стави печено пире од тиква, валаниот овес и 1/2 лажичка цимет.

Каша од цимет од тиква

 1. Покријте со пијалок од зеленчук, вода или млеко, измешајте и варете на тивок оган околу 10 минути или додека не ја добие посакуваната текстура. Не заборавајте да ја мешате смесата од време на време, за да не залепи и да добие кремаст крем.
 2. Откако ќе се свари, сервирајте каша од тиква во сад и завршете ја со А. Унца чоколадо, некои сецкани урми и малку мелен цимет.
 3. Послужете топло и уживајте покрај лажицата.

Каша од цимет од тиква


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.