Како пилатес може да го подобри вашето здравје

Прави пилатес дома

Ако сè уште не сте решен да се занимава со спорт како пилатес Бидејќи мислите дека може да биде досадно или лесно, ние ќе ви ги кажеме сите работи за кои веќе треба да се пријавите на час по Пилатес. Тоа е одличен спорт што можеме да го практикуваме дури и дома, со или без опрема, така што навистина секој има пристап до него во поголема или помала мера. Како и да е, тоа е спорт кој носи големи придобивки.

Ако сакате вежбајте друг спорт кој ви помага не само да ослабнете но исто така и за подобрување на вашето здравје, пилатес може да биде решението. Јогата исто така ни се чини добра идеја и обајцата имаат многу заедничко, но денес ќе разговараме за пилатес, што е спорт што стана многу модерен и се покажа дека има големи придобивки на нашето тело.

Подобрете го и поправете го вашето држење на телото

Ова е една од работите што се повеќе и повеќе луѓе се пријавуваат за пилатес. Тоа е начин да започнеме да ги коригираме оние неуспеси што ги имаме во нашата позиција. Секој ден одиме или седиме лошо и ова му штети на нашето тело. Ние не само што имаме повеќе болки во грбот, туку и во вратот или во други области на телото и сè може да се појави поради лошо држење на телото кое се носи континуирано. Ова е причината зошто пилатес е толку важен, затоа што ни помага да станеме свесни за нашето тело и положбите што ги користиме скоро без да сфатиме и кои не повредуваат. Со пилатес вежби одиме исправено, избегнувајќи лоши пози и сфаќаме кога нашето држење е добро или лошо.

Зголемете ја вашата флексибилност

придобивки од правење пилатес

Како и кај јогата, секоја личност треба да ги изведува вежбите најдобро што може. Важно е да се подобрувате од ден на ден, но е погодно за секого. Дури и ако сте личност која има многу мала флексибилност, можете да добиете многу повеќе ако правите пилатес. Вашите вежби се насочени кон зголемување на флексибилноста, да ги истегнеме мускулите и да го подобриме нивниот тонус, така ни помага да имаме порелаксирани и истегнати мускули, стекнувајќи флексибилност.

Учите да дишете подобро

Чинот на дишење е автоматски, но исто така треба да научиме да дишеме подобро, да бидеме свесни за нашето дишење. Еден од клучевите кон медитацијата престојува во дишењето и пилатес исто така многу е важно Не само што треба да ги координираме вежбите, туку тоа треба да го направиме и со здивот, така да научиме да дишеме подобро, на подлабок начин и да го чувствуваме тој здив, нешто што има големи придобивки, бидејќи го оксигенираме телото и се релаксираме .

Намалете го вашиот секојдневен стрес

Со пилатес не само што спортуваме, туку тоа е еден вид вежба која ни помага да се фокусираме и исто така да се релаксираме. Тоа е вежба која става голем акцент на дишењето и затоа ни помага да го намалиме стресот. Мораме да се фокусираме на добро дишење и вежбање на вежби, затоа ни помага во овој поглед. Тоа е начин на спортување што помогнете ни во најстресните денови, во кој спорт кој прекумерно не активира може да ни наштети поради вознемиреност.

Помогнете да спиете подобро

Како да направите пилатес

За оние кои имаат проблеми со спиењето, пилатес може да помогне. Не само што го релаксира нашето тело, го подобрува држењето на телото и ги намалува проблемите со грбот, туку исто така го намалува стресот и ни помага да го контролираме дишењето. Сето ова заедно ќе нè направи порелаксирани и можеме да спиеме многу подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.