Како да се поправи слабо направената боја на косата

Поправете ја бојата на косата

Ви се случило ли да отидете со цела илузија да се обојувате, но се да не испадне како што сте мислеле? Веќе знаеме дека не е нешто често, но може да се случи. Понекогаш и финишот и бојата можеби не беа она што го баравме, но додека не го видиме во прво лице и во сопствената коса, не сме убедени. Еве време е да се поправи бојата за коса!

Секако, на сите луѓе некогаш може да им се случи бојата да не испадне онака како што се очекува, или поради лоша работа од фризерскиот професионалец или поради грешка што сме ја направиле нанесувајќи ја наведената боја дома. . Секогаш може да има некој вид на грешка или проблем додаден и оттука треба да знаете како да ја поправите лошата боја на косата.

Што да правам ако ја бојадисав косата и не ми се допадна?

Тоа е едно од најчесто поставуваните прашања и сомнежи. Поради оваа причина, секогаш треба да избираме боја сосема слична на нашата кога сами ја нанесуваме бојата. Така најрадикалните промени ќе ги оставиме во рацете на професионалците. Но, ако веќе го имате проблемот, тогаш треба да размислите да го поправите. Ако сте ја направиле грешката при нанесувањето на бојата, или поради лош избор на боја или поради некоја друга непријатност, можете сами да ја решите, но мора да внимавате да не ги повторите истите грешки.

Најпрво мора да запомните дека бојата на бојата не осветлува, па ако мислите дека бојата е премногу темна, ќе мора да одите кај стилист ако сакате моментални резултати (прво одите на избелување, а потоа нанесете ја избраната боја), или почекајте да се осветли тонот само преку крем бањи и често миење. Веќе знаете дека боите имаат тенденција да осветлуваат, особено колку повеќе ја миеме косата или ако поминуваме многу време на сончева светлина. Ќе биде прашање да се има малку трпение!

Совети за корекција на нијанса

Доколку проблемот бил во козметичкиот салон, треба да знаете дека повеќето фризери имаат услуга „гаранција“ од 48 до 72 часа во кои можете да отидете да го решите проблемот без дополнителни трошоци. Се разбира, ако се сомневате во способноста на професионалецот да го поправи нередот во боја, најдобро е да отидете кај доверлив стилист за да се осигурате дека работата е добро завршена.

Како да се поправи лошата промена на бојата?

Избелувањето дома е секогаш ризик. Затоа што тоа е една од најчестите грешки кои салоните за убавина ја гледаат секојдневно. Затоа ќе ви го кажеме тоа ако сте избелени и сега вашата коса е половина портокалова, тогаш ви треба тонер која се грижи за исклучување на оние бои кои не сте ги сакале и кои сега се во вашата коса. Некогаш можеме да видиме и како како резултат на обезбојување имаме посветли места, а други не толку, односно дамки. Во овој случај, треба да се обратите кај некој професионалец за да може порамномерно да нанесе дамка и да се погрижи целата површина да биде добро покриена. Кога косата ќе остане со зеленикава нијанса ова се случува затоа што бојата што ја избравте имаше многу пепел, за да ја неутрализирате оваа боја треба да се одлучите за боја со црвеникава нијанса.

Ако имате осветлена коса и не се чувствувате задоволни од резултатот, можете да направите две работи, едната е да се вратите на природниот тон на косата или да барате средна нијанса помеѓу тонот што го имате и основната боја за промената да не биде толку драстична. . Начинот на нанесување е низ целата коса одеднаш, очигледно под претпоставка дека имате изедначена боја. Ако тонот е нерамнаНачинот да го поправите е да ги затемните полесните делови, повторно да ја купите бојата и да ја нанесете на секторите каде што бојата не земаше како што треба.

Совети за отстранување на нијанса

Совети за корекција на бојата за коса

 • Со текот на времето бојата избледува, нема потреба од очај бидејќи се има решение.
 • За да ја измиете бојата, можете да правите чести крем бањи откако ќе ја обоите косата.
 • Топлината обично ја мие бојата, затоа измијте ја косата со топла вода и користете шампони како Matrix или Prell, правете и маски со топло маслиново масло. Овие производи ја отвораат кутикулата на косата и помагаат бојата да се измие многу побрзо.
 • Избегнувајте да ја правите истата грешка двапати, доколку стилист се покажа како неефикасен во работата, побарајте нова од која имате добри препораки или бидете многу внимателни кога ја боите косата дома.
 • Најдобрите техники од специјалисти да се поправи бојата на косата е пред-пигментација. Со него добивате потемна коса во два чекора.

За да се избегнат грешките, секогаш е подобро да се ставиме во рацете на специјализирани центри бидејќи тие ќе можат да се грижат за нашата коса уште од првиот момент со најдобрите производи. Запомнете дека вие дома мора максимално да го хидрирате за да ја одржите споменатата нега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.