Како да додадете модели на декорација

Отпечатоци во декорацијата

Иако Нордискиот стил стигна до секоја куќа и стана тренд што секој сака да го следи, вистината е дека има многу повеќе од бели и основни простори. Отпечатоците и бојата може да се додадат во нашата декорација затоа што се други елементи за да се создаде стил. Овој елемент ни помага да дадеме боја и да создадеме посебни средини во секоја просторија.

Одиме откријте како може да се додадат обрасци во декорацијатабидејќи постојат многу начини да се направи тоа. Мешањето на обрасците е тешко, но може да се направи и затоа што може да биде одлична идеја да се создаде нешто уникатно. Идеите можат да бидат многу разновидни и креативни.

Шарен wallид со позадина

Како да се мешаат обрасците

Ако сте предложиле да додадете позадина на wallsидовите и да ја направите впечатлива, сигурно ќе бидете во потрага по многу дезен и шарен дезен. Овие типови позадини се идеални за најневеројатните wallsидови, но тие можат да го исклучат остатокот од декорацијата. Контрастот е неопходен за да може да се истакне, на пример, троседот, со боја што го привлекува вниманието кон таа улога. Од друга страна, ако сакате да додадете други бои во собата, можете да изберете една што ќе се појави на хартијата, така што сè ќе се комбинира добро. Тешко е да додадете повеќе модели што може да се видат на таа хартија, но можете да го направите со мали допири како на тепих или на некои перничиња.

Измешајте перници

Ако сакате да се забавувате да и дадете на просторијата поголема личност, тогаш можете да мешате обрасци на перниците. Тие се мали детали, но доколку се комбинирани можат да дадат неверојатен изглед на вашите простори. Овој тип на мешавина може да изгледа тежок, но трикот е да изберете слични или соодветни нијанси, покрај отпечатоците што имаат сличен стил, односно да не се комбинира гроздоберот со геометриската на пример. Држете се до две или три нијанси и изберете перничиња во тој стил за да одговарате. Покрај тоа, тоа е детал што можете да го менувате од време на време за да си играте со овие бои и дезени.

Главен отпечаток

Додадете обрасци во домот

Една од работите што можете да ја направите кога додавате обрасци во вашиот дом е да изберете единствена шема што ќе се издвојува од останатите и да ја користите како главна. Може да биде шема што се појавува на позадината, на голем тепих или завеси, затоа што се големи области имаат тенденција да привлечат поголемо внимание. Од тој образец можете да го создадете остатокот од декорацијата. Ако не сме добри во мешање, најдобро е да се повикаме на дезен и да додадеме некои од боите на таа шема на остатокот од декорацијата.

Фокусирајте се на опсегот на бои

Разновидни обрасци за вашиот дом

Изборот на бои на отпечатоците исто така може да биде незгодно. Едно од правилата што мора да го следиме е дека мора да останеме во ист опсег на тонови. Тие можат да бидат средни, пастелни или силни тонови но сите се комбинираат ако се во ист опсег. Барајќи инспирација, ќе најдеме идеи за мешање на групи бои со леснотија. Исто така, материјалите на текстилот можат да бидат слични, на пример, ако избереме нешто со кадифе, додадете тросед со овој материјал.

Една боја и различни дезени

Како да мешате отпечатоци дома

Можете исто така да користите друга идеја. Станува збор за користење на иста палета на бои, но со различни модели. Тоа е, користете на пример сина или жолта боја со различни нијанси и со различни модели. Тоа е забавна идеја која ви овозможува лесно комбинирање на различни дезени бидејќи тие се комбинираат благодарение на бојата што ја споделуваат. Тоа е уште една инспирација што може да ни помогне да им дадеме малку боја и забава на просторите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.