Како борбата за моќ влијае на парот

може

Моќта е обично една од причините за конфликти или тепачки кај многу парови. Борбите за моќ се постојани и вообичаени, нешто што не им користи на самата двојка. Работите стануваат уште полоши кога партијата што ќе добие моќ ја користи за своја корист и не ја користи за подобрување на односите со другата страна.

Во следната статија ќе зборуваме за борбата за моќ во парот и колку може да биде штетно за врската.

Борба за моќ во парот

Распределбата на моќта во парот не е лесна или едноставна задача. Мора да ги земете предвид потребите на обајцата и ако тоа не се случи, веројатно е дека работите ќе завршат лошо. Нормално е што со текот на времето, гореспоменатата моќ се изедначува и секоја личност ја користи соодветно во одредени периоди.

Не може да биде дека во рамките на одредена врска, само една личност ја има таа моќ, а другата страна едноставно се ограничува на прифаќање на одлуките на другата. Со текот на времето, таквата доминација може да му нанесе сериозна штета на партнерот и предизвика врската да стане опасно слаба.

Проблеми поради борбата за моќ во парот

Борбата за моќ што се случува редовно во двојка, може да предизвика огромен број проблеми:

  • Може да се случи борбата за моќ да се должи на двете лица кои сакаат да ја преземат доминантната улога. Двете лица сакаат да бидат во право во секое време, предизвикувајќи конфликти и тепачки во сите часови на денот. Ниту еден од нив не ја дава раката за извртување и ова го прави живеењето заедно навистина комплицирано и тешко. Во овие случаи важно е максимално да сочувствувате со партнерот и да се ставите во местото на другиот.
  • На ист начин, можат да се појават различни конфликти во случај никој во парот, сакаат да преземат моќ и доминација. Недостатокот на сигурност во парот е повеќе од очигледен и ова завршува на штета на самата врска. Во овој случај, од суштинско значење е да се изложат различните мислења и оттаму заеднички да се преземе иницијатива.

Lucha

На кратко, борбата за моќ во парот може да се смета како нешто нормално и не треба да биде ништо лошо, сè додека таквата доминација и моќ не му наштетуваат на другиот дел од парот. Мора да има одредена рамнотежа во моќта што ја има секоја личност во рамките на врската. Она што не е добро за парот е дека оваа распределба на моќта е причина за континуирани конфликти од сите видови.

Доколку се случи ова, би било важно да седнете и да разговарате на мирен начин и да воспоставите низа договори според фактот кој има доминација во парот. Идеално, моќта ќе ги смени рацете според различните одлуки што мора да се донесат во рамките на врската. Инаку, ситуацијата може да стане неиздржана со сите лоши работи што ги носи ова за парот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.