Како безбедно да ги исчистите вашите уши

Како да ги исчистите ушите

Неопходно е да научите како безбедно да ги чистите ушите, бидејќи неуспехот да го стори тоа може да предизвика значително оштетување на слушниот систем. Многу луѓе не обрнуваат внимание на хигиената на ушите, а повеќето го прават тоа погрешно. Користење на прибор што може да предизвика голема штета и што го загрозува здравјето на вашите уши.

Чистењето на ушите е неопходно, тоа е уште еден чекор од секојдневната хигиена што не може да се занемари. Затоа што е исто толку опасно лошо да ги чистите ушите, како и никогаш да не го правите тоа. Затоа, ви ги пренесуваме овие совети така што дознајте како можете да го подобрите вашето здравје на слухот.

Кој е најдобриот начин за чистење на ушите

Многу луѓе, ако не и повеќето, имаат погрешна претстава за тоа што значи чистење на ушите. Она што се верува е дека треба да го исчистите и отстраните восокот, но во реалноста станува збор за отстранување на нечистотијата. бидејќи восокот не е непријател. Напротив, ушната маст се произведува природно и секој човек ја произведува количината што му е потребна на ушниот канал.

Ушната маст е систем за автоматско чистење што телото го генерира и секој ден го исфрла она што не му треба. Овој природен восок е одговорен за спречување на надворешните материи да влезат во увото. Покрај тоа, тој е одговорен за одржување на оптимално ниво на pH вредност. Затоа, имањето ушен восок е сосема природно и тоа не е знак на нечистотија. Кога ги чистиме ушите, она што мораме да го направиме е да го исчистиме вишокот и надворешноста на ушите. Забележете како можете да го направите правилно и безбедно.

Со вода под туш

Хигиена на слухот

Топлината на водата и пареата што се создаваат во бањата за време на туширањето, ја формираат совршената опрема за безбедно чистење на вашите уши. Треба само малку да ја навалите главата и оставете ја топлата вода да тече низ вашите уши неколку минути. Потоа, поставете ја главата во вертикална положба, така што водата ќе излезе и со себе ќе го носи вишокот восок кој се омекнува со топлата вода.

Кога ќе завршите, користете памук за да ги отстраните предизвиците на церуменот и искористете ја можноста да ја исчистите и надворешната страна на ушите. Во секој случај, избегнувајте да ставате брисеви во ушите, бидејќи восокот ќе можете да го внесувате само сè подлабоко во ушниот канал. предизвикувајќи тампонада и големи нарушувања. Исто така, не треба да користите зашилени предмети, кои можат да ви нанесат голема штета и да предизвикаат сериозни проблеми.

Чистењето на ушите треба да се наизменично, бидејќи според експертите не е препорачливо да се прави секој ден. Освен топла вода под туш, за оваа намена можете да користите и други производи, како што е морската вода. Тоа е природен производ кој внесува морска вода во ушниот канал, го омекнува восокот и помага при природно исфрлање без да го оштети увото. Ова е најефективниот начин за чистење на ушите, а секогаш треба да го користите за бебиња и мали деца.

Како да се грижите за здравјето на вашите уши

Ушни пупки

Покрај правилното чистење на ушите, многу е важно да се грижите за вашето здравје преку добри навики. Употребата на слушалки, на пример, е многу штетна кога се прави прекумерно. Бидејќи се покажува дека употребата на надворешни уреди и шлемови може да предизвика инфекции и губење на слухот. На ист начин, многу гласните звуци, слушањето музика со прекумерна јачина на звук и особено во мали средини, како што е автомобилот, го зголемуваат ризикот од губење слух.

Грижете се за здравјето на вашите уши со овие совети, тие се едноставни и лесни за прилагодување на хигиенските рутини. Да се ​​​​слуша е привилегија во која многу луѓе не можат да уживаат и која се намалува како што животот напредува. Избегнувајте целосно губење на слухот и на тој начин, можете да уживате во сите звуци кои не придружуваат секој ден во текот на нашите животи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)