Зошто треба да користите серум за коса

Серум за коса

Не е важно дали вашата коса е долга, кратка, виткана, права, кафеава, кафеава или руса, бидејќи она што обично е важно на крајот е да имате здрава и негувана коса, нешто што не се постигнува лесно. Toе ви дадеме некои колку идеи да научите како да користите серум за коса. Исто како што се грижиме за нашето лице, потребно е да се грижиме и за здравјето на косата. Од суштинско значење е да се применат потребните производи за ова.

Toе разговараме за зошто треба да користите серум за коса и придобивките од тоа. Серумот е производ што го наоѓаме и за лицето и кој има концентрирани активни состојки за длабока нега на косата, дејствувајќи таму каде што е потребно, бидејќи има многу видови на серум.

За што е

Серум за коса

El Серумот за коса е ефикасен производ за максимална грижа за косата кои се повеќе оштетени или на кои им е потребна дополнителна грижа, над она што го обезбедуваме од ден на ден. Во овие производи обично има голема концентрација на активни состојки кои помагаат да се поправи штетата со месеци во косата, па оттука тие се обично поскапи козметички производи. Иако е исто така точно дека серумите се применуваат само од време на време, за да се изврши третман за нега на косата. Може да најдете серуми кои се прилагодуваат на различни потреби, но вистината е дека овие видови производи воопшто имаат тенденција да се фокусираат на давање сјај на косата, запечатување на кутикулите, хидрирање и грижа за скалпот.

Како да се нанесе серумот

El серум за коса обично се нанесува во многу мала количинаБидејќи станува збор за концентриран производ, не треба да користиме премногу. Истото важи и за серумот за лице. Со неколку капки се масира во сува или влажна коса, во зависност од посакуваниот ефект. Се нанесува на краевите и се крева нагоре. Нормално може да се нанесе и на скалпот и корените. Во секој случај, секогаш мора да ги читаме упатствата на производителот за да ја знаеме неговата точна употреба и како се дистрибуира.

Серум за секоја коса

Убава коса со серум

Денес наоѓаме многу можности во однос на козметиката. Една од нив е тоа што можеме да видиме многу видови на производи за коса на тема серум. Еден од најбараните во последно време е оној кој се фокусира на грижа за косата со примена на топлина, избегнувајќи и разлетување. Овие типови на серум обично се применуваат со секое миење на косата за да не се оштети со примена на топлински алатки како што се пегли или фен. Резултатот е заштитена коса со затворена кутикула, посјајна и без расцеп на врвови. Тоа е серум кој штити и спречува оштетување на косата.

El кадрава коса е друг вид коса што треба да барате серум погоден за неговите карактеристики. Постојат некои кои можат да помогнат во одржување на навивањето и хидрирањето. Оваа коса има тенденција да биде посува и да го губи сјајот, покрај тоа што полесно се заплеткува, па серумот може да биде добар додаток за да и се даде дополнителна хидратација од време на време што ги одржува кадриците дефинирани и хидрирани. Фриз е еден од најголемите непријатели на овој вид коса.

Хидратантен серум

El серум за хидрат е уште еден од најбараните. Нормално, ако бараме квалитетен серум, тоа е длабоко да ги хидрираме сите видови коса. Постојат серуми што дури можат да се најдат по многу прифатлива цена и кои ни помагаат да и дадеме дополнителна хидратација на косата. Проблемот со суви краеви е нешто што скоро секогаш се појавува и серумите можат да помогнат да се стави крај на ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.