Еротофобија или страв од секс со партнерот

фобија

Иако можеби изгледа чудно и необично, има луѓе кај кои може да се развие страв од секс со партнерот. Овој тип на фобија е познат по името еротофобија и најчесто се јавува од помалку до повеќе. Личноста која пати од ваква фобија започнува со одредени несигурности кога е во прашање сексот со партнерот и со текот на времето стравот од секс станува многу поголем и евидентен.

Во следната статија подетално ќе разговараме со вас за фобијата од секс и како тоа негативно влијае на парот.

Еротофобија или страв од секс

Овој тип на фобија или страв има повеќе врска со интимниот момент поврзан со сексот со партнерот, отколку со самиот факт на секс. Лицето со еротофобија може без проблем да мастурбира, проблемот настанува кога има сексуални односи со партнерот. Постојат низа знаци кои можат да укажат на тоа дека личноста има таква фобија, како на пример да се чувствува непријатно кога има секс со партнерот или да бара изговори за да избегне таков момент. Фобијата може да биде толку важна што личноста може да избере да нема партнер.

секс фобија

Што да направите ако имате таква фобија

Лицето кое страда од овој тип на фобија мора постојано да знае, дека таквиот страв може да се надмине. Не е нешто лесно или едноставно за постигнување, но со желба и трпение можете повторно да уживате во сексот со партнерот. Еве неколку упатства кои можат да ви помогнат да го надминете таквиот страв:

  • Има многу луѓе кои страдаат од овој тип на фобија, Затоа што очекувањата што ги имав за сексот не одговараа на реалноста. За да го избегнете ова, добро е да дознаете за сите сомнежи кои може да се појават и неопходно е да се обратите кај професионалец како што е сексолог.
  • Одредени трауми поврзани со секс може да бидат уште една од најчестите причини за еротофобијата. Во овој случај, важно е да се дојде во рацете на добар професионалец кој ќе помогне да се реши таков проблем. Во случај на траума, Когнитивната бихејвиорална терапија е совршена за да ги оставите зад себе ваквите проблеми и да уживате во сексот со вашиот партнер.
  • Сексот со партнерот треба да биде време за целосно уживање и без никаков страв. Важно е да знаете како да се смирите и опуштите пред да имате такви сексуални средби. Тантричкиот секс може да помогне да се отстранат стравовите и да уживаат во секој момент на парот.

На крајот на краиштата, прашањето за секс фобија е проблем кој влијае на важен дел од општеството. Одредени несигурности или трауми од минатото често предизвикуваат таков страв кога станува збор за секс со партнерот. Сексот со партнерот не треба да се гледа како на нешто лошо и ако е нешто пријатно или задоволувачко. Ако случајот расте, секогаш е препорачливо да се обратите кај добар професионалец за да помогне во решавањето на таквиот страв.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.