Дневна рутина за лице за мрсна кожа

роза-глина-маска-668x400x80xX Не знам дали знаете дека да имате мрсна кожа не се јавува само кај млади луѓе и адолесценти. Совршено можете да имате зрела и мрсна кожа. Денес во Безиа, ќе се обидеме да ви ги дадеме најдобрите совети и алатки за да можете да се борите против вашата мрсна кожа и да ја добиете битката.

Следејќи го ова дневна рутина за лице за мрсна кожа сигурно ќе ги оставите зад себе сјајното чело, носот и брадата, непожелните црни точки и оние отворени пори кои понекогаш дури изгледаат како кратери.

Како знаете дали имате мрсна кожа?

Ако наутро кога ќе се разбудите се чини дека сте го ставиле лицето во тава со масло или сте скоро свежо нашминкани и веќе треба да ја користите лабавата пудра за да созреваат некои области на твоето лице поради вишок сјај, повеќе од веројатно е дека вашата кожа е мрсна.

El вишок сјај, На зголемени пори, спорадични или почести мозолчиња, се само некои од многуте карактеристики на овој тип на кожа. Нема да ве измамиме: Борбата против мрсна кожа во никој случај не е лесна работа, но не се сите лоши вести, бидејќи на мрсната кожа и треба подолго да се збрчка. Можеби не е утеха, но со текот на годините, корисно е да имате помалку брчки.

И сигурно некои од вас се прашуваат како го разликуваме од мешана кожа. Ако се сеќавате на претходниот напис во кој зборувавме прецизно за комбинирана кожа, ќе се сетите дека рековме дека комбинираната кожа се карактеризира пред се со тоа што има и мрсни и суви области. Во мрсна кожа тоа не се случува, бидејќи целото лице воопшто има мрсна кожа.

Најчестиот проблем со мрсна кожа е дигање, спротивно на сувата кожа дека она што страдаат е затегнатост Ако го имате овој проблем и не знаете како да го запрете или едноставно сакате конечно да пронајдете рутина за лице што ви помага со вашата мрсна кожа, продолжете да го читате овој напис, веројатно ќе ве интересира што ќе ви кажеме за тоа .

акни на мрсна кожа

Дневна рутина за мрсна кожа

Ајде да видиме подолу чекорите што можете да ги следите на дневна основа, ако сакате вашата мрсна кожа да се стабилизира и да изгледа здраво:

 1. Прв чекор пар екселанс: Чистење на кожата. Доброто чистење ќе и даде сјај на нашата кожа и што е најважно, во мрсна кожа, ќе ја остави чист и без сјај. За овој тип на кожа е од суштинско значење да барате чистач со некои пилинг за дневно чистење. Овие производи содржат микрочестички кои нежно и нежно ја ексфолираат нашата кожа. Мрсната кожа, генерално, има тенденција да има многу црни точки и малку повеќе грубост, па затоа е многу важно да имате чистач кој прави пилинг секој ден. Друга важна точка што ни помага и за овој чекор и за следните, е да набавиме производи некомедогена. Овие типови козметика не ги затнуваат нашите пори и ги оставаат да дишат, што е одлично да се избегнува акни и зрна. Производот што го посветуваме на овој чекор мора да се примени со масирање на лицето во кругови и да се стави поголем акцент на оние груби области. На крајот на чистењето треба да ја забележиме свежата и мазна кожа.
 2. Вториот чекор во оваа рутина е да користите добра тоник. Тонерот ќе помогне да се смират оние почувствителни области на кожата кои донекаде биле „оштетени“ по чистењето и да се затворат или малку минимизирајте ги отворените пори што ги имаме. Во многу третмани за мрсна кожа од различни козметички брендови, тонерот обично содржи големи количини на алкохол. Корисноста на оваа компонента во овие третмани не е ништо друго освен сушење на мозолчиња и минимизирање на вишокот на себум. Тој е ефикасен, но исто така може претерано да ја исуши нашата кожа и да ја оштети уште повеќе. Токму поради оваа причина ве советуваме да купите тоник без алкохол или оној што барем содржи мала количина на оваа компонента. Тонерот ќе се нанесува со помош на диск за отстранување шминка при мали допири.
 3. Третиот чекор ќе биде да се користи a контура на очите за оние жени на кои им е потребно. Контурата на окото ќе се нанесе на долната коска на окото, во минимални количини и ќе се шири во мали допири, одејќи нагоре до горната коска, но без да го допира очниот капак.
 4. Четвртиот и последен чекор ќе биде хидрираат и регулираат вишок маснотии на нашата кожа. Многу луѓе имаат тенденција да мешаат мрсно лице со хидрирано лице, со што го прескокнуваат последниот чекор. Од Безиа ве советуваме и скоро ве присилуваме да користите добар хидратантен крем дури и ако имате мрсна кожа. Постојат навлажнувачки и регулирачки гелови кои не се воопшто тешки и имаат а многу лесна текстура и удобна за овој тип на кожа. Haveе мора да бараме лесен навлажнувачки крем без масло за да не додадеме повеќе маснотии, а не комедогени како што рековме претходно и што ни остава чувство на свежина и удобност по неговото користење.

како да се отстранат мозолките

Ова се 4-те едноставни чекори што треба да ги правите секој ден доколку сакате да имате поздрава кожа со многу поубав изглед. Не смеете да заборавите дека оваа рутина треба да се прави наутро и навечер и тоа неделно мора да примениме а ексфолијација малку подебел од нашиот секојдневен чистач за да ги отстрани мртвите клетки и да го исчисти потемелно. Исто така, препорачливо е да аплицирате еднаш неделно маска од глина ако кожата ви е мрсна. Глината многу добро ја отстранува маснотијата и ја остава кожата многу чиста во длабочина.

Кои производи и брендови ги препорачуваме?

Ова се некои од производите што, во зависност од вашата кожа, би можеле да ви одговараат:

 • „Чиста активна“ de Гарние: Тоа е дневен пилинг гел со салицилна киселина. Елиминира црни точки, е против мозолчиња и анти-траги. Неговата цена е околу 6 евра во зависност од местото на купување и содржи 150 мл.
 • «Мек гел за чистење на мојата кожа» de Суштината: Неговите состојки од краставица и вар помагаат во чистење на кожата, оставајќи ја свежа и ревитализирана. Тоа е транспарентен зелен гел кој се пени кога е во контакт со вода. Содржи 150 мл. и чини околу 2,50 евра.
 • „Чиста кожа на маска од глина“ de Avon: Тоа е маска од глина која содржи 0.5% салицилна киселина. Ги измазнува порите, ги чисти во длабочина и ја остава кожата многу појасна и прозрачна. Содржи 75 ml. а неговата цена е околу 6 евра.

Се надеваме дека овој напис е корисен за вас и дека овие производи што ги споменуваме можат да ви помогнат околу вашата кожа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.