Дали диетите за детоксикација навистина функционираат?

Билансна диетаПостојат многу диети во светот на исхраната, секоја е специфична за да се постигне различна цел: телесната тежина, зголемување на телесната маса, подобрување на кардиоваскуларното здравје, или диета со малку маснотии или натриум.

Од друга страна, постојат диети за детоксикација кои уживаат во одлични критики. Тие се идеални за чистење на телото и имаат тенденција да имаат многу следбеници, вклучително и познати личности. 

Пред да започнете диета, важно е да бидете свесни за целите што сакаме да ги постигнеме, а во овој случај, исто така, мора да ги знаеме можните ризици што може да ги има диетата што сакаме да ја започнеме.

Здрава храна

Постојат многу диетални диети, некои се дизајнирани врз основа на пијалоци, билки или други посни, и голтање на мали порции зеленчук и овошје, како и одредени додатоци.

Диета која го детоксицира телото, ви овозможува да следите ригорозен план за брзо слабеење, помага да се исчисти телото од токсични хемикалии и секој вишок.

Кога зборуваме за детоксикација на телото, се обидуваме да го натераме нашето тело да ги елиминира токсините што се акумулираа по прекумерната потрошувачка на преработена храна и сите загадувачи на животната средина што успеавме да ги свариме.

Диети за детоксикација сè што треба да знаете

Ние мора да ги знаеме можните несакани ефекти што може да ги има овој вид диетална диета. Мора да се запомни дека овој вид диета поттикнува јадење природна хранаИ вклучуваат многу вода и зеленчук, работи што се добри за вашето здравје.

Како и многу други диети со мода, диетите за детоксикација можат да имаат штетни несакани ефекти за кои мора да бидеме свесни пред да ги примениме.

Студии и диети за детоксикација

Во моментов нема многу студии кои ја демонстрираат нејзината ефикасност, бидејќи има луѓе кои се залагаат за ваков вид диета бидејќи тврдат дека отровите не секогаш го напуштаат телото природно и им треба поттик за да го исчистат организмот.

Овие луѓе набудуваат како токсините остануваат во дигестивниот, гастроинтестиналниот и лимфниот системкако и на кожата и косата и може да предизвика замор, главоболки и гадење.

Напротив, има луѓе кои тврдат дека токсините се елиминираат природно и не е потребно да се следи ригорозна диета за да се постигне тоа.

Премисата на диети за детоксикација

Основната идеја што стои зад диетите за детоксикација е да се откажеме од одредени видови на храна што може да содржат токсини за една сезона. Идејата е да се прочисти и прочисти телото од сè „лошо“. Сепак, вистината е дека човечкото тело е дизајнирано со свои механизми за детоксикација.

урамнотежена исхрана во карантин

Како функционираат дитоксичните диети

Како што рековме, не постои само една диета за детоксикација, тие варираат меѓу нив и за повеќето од нив е потребна некоја сезона на пост, т.е. престанете да јадете неколку дена, а потоа постепено воведувајте и постепено одредени видови храна во исхраната.

Многу диети од овој тип предлагаат да се спроведе наводнување на дебелото црево или клизма за да се „исчисти“ дебелото црево. Другите диети препорачуваат земање додатоци или специјални видови чај за да помогнат во процесот на прочистување на организмот.

Диетата за детоксикација може да спречи, па дури и да излечи болести за да им даде на луѓето повеќе енергија или фокус. Имањето на телото заситено со „токсична“ храна ќе нè умори, бавно и со главоболки.

Важно е да имате диета со малку маснотии и богата со растителни влакна, а со тоа да одржувате поздрава диета и да обезбедите повеќе енергија на оние што ја следат.

Сепак, како што очекувавме претходно, недостасуваат научни докази дека овие диети му помагаат на организмот да ги елиминира токсините побрзо или елиминирање на токсините, иако никогаш не боли да се следи диета што му овозможува на телото да паузира.

Обрнете внимание на диетите за детоксикација

Многу луѓе веруваат дека доколку одат на диета за детоксикација ќе изгубат многу тежина, сепак, тоа не е сосема точно и мора да се земат предвид одредени упатства за да не се ризикува, бидејќи ако се спроведат многу строги диети, овие може да го направат својот данок.

  • Диетите за детоксикација не се погодни за луѓе со одредени болести. Во оваа смисла, не се препорачува за луѓе кои страдаат од дијабетес, срцеви заболувања и други хронични медицински состојби. Ако сте бремени или имате проблеми со исхраната, треба да ги избегнувате овие видови диети.
  • Диетите за детоксикација можат да станат зависни. Ова е затоа што недостаток на храна или администрација на клизма создава поинаква сензација и можеби на многу луѓе им се допаѓа. За некои луѓе, има тенденција да се чувствува стимулација слична на онаа што се чувствува со никотин или алкохол.
  • Додатоците за детоксикација на организмот можат да имаат несакани ефекти. Многу додатоци што се користат за време на овие диетални диети се всушност лаксативи, предизвикувајќи луѓето со „метеж“ да одат повеќе во тоалет. Ова може да има сериозни здравствени ефекти, бидејќи лаксативните додатоци кои се лекови можат да предизвикаат дехидратација, нерамнотежа на минерали и проблеми во дигестивниот систем.
  • Диетите за детоксикација се дизајнирани да постигнат одредени краткорочни цели. Може да предизвика други здравствени проблеми, подолг временски пост може да го забави метаболизмот на една личност. Ова го олеснува враќањето на изгубената тежина и потешко е да се изгуби поголема тежина во иднина.

Диета за детоксикација

Јадете здраво и вашето тело ќе го стори останатото

Јадењето повеќе овошје и зеленчук е основа на здрав начин на живот. Не смеете да заборавите да ги земете, сезонско овошје, зеленчук и влакна, како и пиење повеќе вода. Но, исто така, треба да бидете сигурни дека ги добивате сите хранливи материи што ви се потребни од друга храна.

Не треба да недостасуваат ниту протеини, како и витамини или минерали кои мора да се добијат од различни извори. Најважно во здравата исхрана е разновидноста и не вишокот, бидејќи колку и да е здрава храната, ако се земе прекумерно, тоа ќе ни предизвика повеќе штета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.