Грешка во користењето казнување и уцена во воспитувањето на децата

уценува деца

Родителството е една од најтешките и најкомплицираните работи со кои родителите треба да се справат. Тоа е долг и исцрпувачки пат полн со пречки кои мора да се надминат и да се добие најдоброто можно образование. Понекогаш родителите користат одредени техники или ресурси како казнување или уцена кои воопшто не се соодветни во однос на воспитувањето на децата.

Во следната статија ќе ви кажеме зошто е грешка да се користат казните и уцените како ресурси во рамките на образованието на децата.

Грешка во користењето казнување и уцена во воспитувањето на децата

Причините зошто многу родители прибегнуваат кон овие техники можат да бидат различни. Стрес или недостаток на трпение тие може да стојат зад образовните методи исто толку непромислени како казна или уцена.

Во други прилики, образованието што го добиле родителите во текот на нивното детство може да влијае. Една последна причина може да се должи на фактот дека и уцената и казнувањето се две техники Тие обично работат веднаш или краткорочно.

Сепак, тоа е само фатаморгана и тоа е дека на среден и на долг рок тоа се две техники што ќе предизвика сериозни проблеми во самодовербата на детето и во неговиот сопствен развој.

Негативното влијание на казнувањето и уцената врз развојот на децата

Во случај на казнување, тоа е техника со која детето се лишува од нешто што му се допаѓа или со одземање на некаква привилегија што ја имал. Во случај на емоционална уцена, тоа значи манипулирање со детето со цел да го натерате да направи или да престане да прави нешто. Тоа не е ништо повеќе од начин на психичко малтретирање на детето што може добро да се види во потрадиционалното воспитување.

Во секој случај, и двете техники вклучуваат значително влошување за врската формирана меѓу таткото и синот. Во случајот на малиот, тој губи одредена доверба во фигурата на таткото, а кај возрасниот, целосно ги игнорира потребите што може да ги има детето. Точно е дека и казнувањето и емоционалната уцена можат да функционираат на краток рок, но со текот на времето имаат фатални последици за детето. Има случаи во кои казните можат да дадат спротивен ефект и детето завршува да се бунтува.

казнување на децата

Како треба да постапуваат родителите во однос на воспитувањето на нивните деца?

Проблемот кога станува збор за воспитувањето или воспитувањето на децата се должи на фактот што родителите се тотално сами пред таквиот предизвик што им го дава животот. Понекогаш користат казна или уцена, погрешно верувајќи дека ја прават вистинската работа. Образованието мора постојано да се заснова на вредности исто толку важни како емпатијата, љубовта или довербата. Соочени со лошото однесување на детето, тоа мора да се пренасочи на таков начин што не страда емоционално.

Во однос на воспитувањето на децата, родителите треба да имаат на ум дека децата не се раѓаат знаејќи и дека учењето е континуирано до полнолетство. За ова учење да биде најоптимално можно, детето мора да има родители кои се способни да ве водат од вредности толку важни како почитта и емпатијата.

Накратко, вистинска грешка е да се воспитуваат или воспитуваат деца користејќи одредени техники или ресурси како што е случајот со казнување или емоционална уцена. Овие типови техники може да имаат одредена непосредна ефективност, но долгорочно предизвикуваат сериозни последици во развојот на децата. Затоа, не заборавајте дека родителите мора да се едуцираат имајќи предвид одредена почит и емпатија кон своите деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.