Важноста на емоционалното одвојување во парот

ПРИЛОГ

Воопшто не е невообичаено да се види голем број на врски што се засноваат на емоционална приврзаност.. Големиот проблем е што многу луѓе на оваа приврзаност гледаат како на нешто нормално во парот.

Сепак, приврзаноста не е иста како и loveубовта и слободата и независноста во која било врска е клучна кога станува збор за задоволство во парот. Во следната статија ви даваме низа упатства да постигнете одредена емотивна одвоеност во рамките на вашиот партнер.

Клучеви за да знаете дека страдате од емоционална приврзаност

Еден од најјасните аспекти што може да укаже дека страдате од приврзаност, Факт е дека не уживате во својата слобода и независност како личност. Водењето на вашиот партнер во секое време воопшто не е добро и може да предизвика врската да стане токсична.

Да се ​​биде среќен не може да зависи од партнерот во секое време. Едно лице мора да биде среќно за себе и за никој друг. Ако тоа не се случи, сосема е нормално дека односната врска се заснова на силна емоционална приврзаност кон другата личност.

Кои симптоми се јавуваат при емоционална приврзаност

Постојат многу јасни симптоми кои обично укажуваат на тоа дека некое лице нема каков било вид на независност и покажува силна емоционална приврзаност:

 • Лицето не е во можност да ужива во кое било време, ако вашиот партнер не е присутен.
 • Двојката се држи на олтар и вие гледате само доблести и добри работи во врска со тоа.
 • Присуство на jeубомора и стравот да не се изгуби засекогаш.
 • Нема самодоверба и самодоверба.
 • Постои одредена вознемиреност и нервоза за тоа што знае во секое време што прави парот.

емоционална зависност

Важноста на емоционалното одвојување во парот

Како што веќе споменавме погоре, емоционалната приврзаност не е добра за парот, бидејќи не е здрава за ниту едно од двете лица. Идеално, одредот треба да биде присутен во секое време:

 • Едно е да се живее како двојка и да се споделува животот со друга личност, а сосема друго е да се ограничи животот на двојката целосно. Од суштинско значење е да имате сопствен живот за да можете да правите работи индивидуално, како што се излегување со пријатели или шопинг.
 • Среќата не треба да биде ограничена само на парот. И покрај тоа што имате врска со некого, мора да знаете како да бидете сами и од време на време да можете да уживате во одредена осаменост.
 • Не можете да зависите од друга личност за да бидете среќни. Возрасна личност мора да добие среќа за себе, сво ничија помош.
 • Парот не може да се заснова на недоверба бидејќи тоа не е здраво за ваква врска. Довербата е основниот столб на кој мора да се гради одредена врска. Ако ова се случи, нема причина да се појави страшната jeубомора. Освен тоа и за да има одред, исто така е важно да има дијалог меѓу обете луѓе.

На крајот на краиштата, Секоја врска што се смета за здрава мора да се заснова на емоционалниот одвој на овие луѓе. Овој одред е клучен за односот да се зајакне и двата члена се навистина среќни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.