Брз киш со круша и козјо сирење

Брз киш со круша и козјо сирење

Кишите се солени колачи со подлога од пециво од кратка кора и фил со јајце и крем фраиш што се готви во рерна додека не се стегне. Класика на француската кујна која признава многу варијации и од која денес правиме многу едноставна верзија: брз киш со круша и козјо сирење

Кога некој не сака да комплицира или сака да може да го донесе рецептот на маса за помалку време, добар ресурс е да се обложиш на комерцијални маси. Идеално е да користите комерцијално тесто за кратка кора, но можете да користите и а лиснато тесто, многу подостапно во кој било супермаркет. Ако времето не е важно и сакате сами да направите тесто, можете да најдете како да го направите тоа во рецептот на киш од лосос дека ние се подготвуваме да направиме време.

Што се однесува до филот, неговото подготвување нема да ви каже ништо. Доволни се 10-те минути колку што лиснатото тесто мора претходно да се свари во рерна. И дали сè што треба да направите е да зготвите компир во микробранова печка и да измешате некои состојки. Да почнеме?

Состојки

 • 1 лиснато тесто
 • 2 зрели конференциски круши, излупени и исечени на коцки (1,5cmx1,5cm)
 • 1 компир, излупен и исечкан на коцки (1,5cmx1,5cm)
 • 80 гр козјо сирење исечкано на коцки
 • 1 белка за четкање
 • 4 HUEVOS
 • 70 гр течна павлака
 • Сол и бибер
 • Грст бор ореви

Чекор по чекор

 1. Расукајте го лиснатото тесто и ставете го на калапот (се вади доколку сакате да можете да го послужите на послужавник или чинија). Добро обложете ја основата и ѕидовите и отстранете го вишокот тесто. Потоа избоцкајте го дното со вилушка, ставете хартија за пергамент одозгора и сув зеленчук. Се пече на 190 степени во загреана рерна 10 минути. Потоа извадете ја хартијата и зеленчукот и печете уште 4 минути. Откако ќе го направите, извадете го и оставете го да се стега додека го подготвувате филот.
 2. За да го подготвите филот, ставете ги коцките компири на чинија, покријте ги со најлонска фолија и однесете ги во микробранова печка. Гответе ги на полна моќност околу 4 минути додека не омекнат.

Брз киш со круша и козјо сирење

 1. Од друга страна, во сад, измешајте ги јајцата со течниот крем и малку сол и бибер.
 2. Откако ќе ги подготвите сите делови од филот, премачкајте ја подлогата од лиснато тесто со белка за да не се навлажни филот.
 3. После дистрибуирајте ги коцките од компирот, сирење и круша во калапот.
 4. Да се ​​заврши истурете ја смесата со јајцата и крем, а потоа малку поместете го калапот за добро да навлезе меѓу коцките, пред одозгора да ги посипете боровите ореви.

Брз киш со круша и козјо сирење

 1. Одете во рерна и варете 35 минути или додека не се стегне и зарумени на 190ºC со загревање нагоре и надолу.
 2. Извадете го и почекајте 10 минути да се смири за да го изедете брзиот киш со круша и козјо сирење.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.