Чизкејк и дулче де лече без фурна

Не ќе биде сè солено, телото понекогаш бара слатка, нели? Ова чизкејк и дулче де лече Одлично е за тие слатки моменти и исто така е одлично да се сподели со семејството.

Многу е едноставно да се подготви, не треба печкаНе содржи конзерванси и состојките се вообичаени и достапни. Како што можете да видите, има малку изговори за да не го пробате и да уживате во вашите најслатки моменти.

Состојки:

(За калап со дијаметар од 18 сантиметри).

За тортата:

 • 430 гр. на дулче де лече.
 • 500 мл. од течен крем (за монтирање).
 • 500 мл. млеко
 • 200 гр. крем сирење.
 • 3 пликови од урда.
 • Ниво на лажица шеќер.

За основата:

 • 100 гр. колачиња од Марија.
 • 40 гр. путер.

Подготовка на чизкејк и дулче де лече:

Првото нешто што ќе го подготвиме е основата. За да го направите ова, го топиме путерот над оган или во микробранова печка. Ние ги кршиме колачињата со процесор за храна, сукало или малтер и се мешаме со стопениот путер за да формираме паста. Ние ја покриваме основата на калапот со оваа добро распоредена смеса и ја ставаме во фрижидер.

Ние загреваме тенџере со кремот, шеќерот и половина од млекото, односно 250 мл., Додека не почне да врие. Од друга страна, ги раствораме пликовите со урда во остатокот од ладното млеко што го имаме, мешајќи додека не се изедначи.

Додадете го млекото со урда, дулде де лече и крем сирењето во врелата содржина на тенџерето. Ние се мешаме со некои прачки сè до сите состојките се добро интегрирани. Следно, продолжуваме да се загреваме на средна топлина уште 5 минути.

Тргнете го од оган и поминете ја смесата низ блендерот, за да добиете мазна текстура без грутки. Ние го истураме нашето тесто тесто во калапот во фрижидер, на основата на колачето. Оставаме да се олади на собна температура и подоцна го ставаме калапот во фрижидер. Тортата трае наоколу минимум околу 4 часа.

Откако ќе се постави, можеме растопете и послужете ја тортата. Можеме да го украсиме со чоколадни струготини, со карамелизирани крцкави бадеми или, намачкајте го со малку дул де лече одозгора.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.