Ако грижите не ве остават да спиете, запишете ги овие совети!

Грижи кои ве спречуваат да спиете

Грижите ве спречуваат да спиете? Тоа е едно од најчесто повторуваните прашања и секако комплицирано кога станува збор за соочување со одговорот. Постојат многу луѓе кои секој ден легнуваат во бројни проблеми кои ги прогонуваат нивната глава и во животот.

Со ова што ќе се случи е да се појави несоница брзо, дека не можеме да спиеме огромно мнозинство во текот на ноќта и дека се будиме повеќе уморни од вообичаеното. Значи се генерира круг од кој веќе е тешко да се излезе. Но, да, има и решение и сега ќе ви кажеме како можете да се справите со тоа. Запишете ги овие совети!

Напишете сè што ви поминува низ главата пред спиење

Отсекогаш се велело дека една од најдобрите терапии беше споделување проблеми. Тоа е, зборувајќи ги и изложувајќи им се на други луѓе или дури и гласно. Но, во овој случај ќе го сториме тоа на поинаков начин и тоа е дека најдоброто нешто ќе биде да напишеме што ќе ни се случи. Да, како да е весник, но во овој случај само со загриженост. Иако мора да се запомни дека ако тие создаваат чувство на болка и го менуваат нашиот ритам на живот, не само ноќе, ние мора да ги третираме со специјалисти. Во меѓувреме, ќе ги пишуваме секоја вечер. Се чини дека оставајќи ги напишани, ќе можеме да се чувствуваме подобро, да не гледаме толку големи проблеми и главата ќе го започне својот процес на одмор.

Како да се борите против вознемиреноста пред спиење

Вежбајте релаксирачки активности надвор од спалната соба

Многу луѓе се активираат со спортување неколку часа пред спиење, додека други се опуштени затоа што пристигнуваат истоштени. Под ова мислиме дека не сите сме подеднакво погодени, но вистина е дека кога грижите не ве оставаат да спиете, ние мора да мораме одлучете се за други порелаксирачки методи како што се медитација, боење или читање, освен книга или списание а не уреди. Сето ова ќе го сториме со напуштање на просторијата, како здив на свеж воздух. Бидејќи колку повеќе сме во него и колку помалку можеме да спиеме, чувството на мака ќе расте. Значи, без да го присилуваме тој сон, најдобро е да го вложиме времето во некоја релаксирачка активност во која го држиме умот зафатен.

Исклучете го мобилниот пред спиење

Не само порано, туку некое време пред да заспиете. Затоа што се вели така тоа е светлината на овој тип уреди што нè става повеќе на штрек. Оттука, нема да можеме да се опуштиме, туку токму спротивното. Особено кога веќе влечеме проблеми или проблеми. Затоа, обидете се да заборавите на вашиот мобилен телефон, опуштете се што е можно повеќе и заборавете на сè околу вас неколку минути, секогаш мислејќи дека спиењето ќе ви помогне да го подобрите вашето здравје, заедно со одморот.

Поставете распоред на спиење

Обидете се секогаш да го одржувате истиот распоред на спиење

Вистина е дека не можеме секогаш да го спроведуваме и тоа е разбирливо. Но, во рамките на можностите, мора да го земеме предвид. Бидејќи ако некои денови легнеме екстремно доцна, а други сакаат да го сторат тоа порано, на телото ќе му биде тешко да се навикне на толку многу промени. Па тоа мора да воспоставиме распоред и ритам. Така што малку по малку кога ќе дојде тоа време, телото е подготвено да забележи дека дојде време да може да заспие.

Спортот секогаш присутен во вашиот живот

Претходно споменавме некои активности, но сега се повикуваме на самиот спорт. Во овој случај, мора да најдеме неколку минути на ден за да ги посветиме. Затоа што навистина треба да ги одржуваме нашето тело и ум во добра состојба. Спортот ни помага да ги ослободиме хормоните на среќата, покрај намалувањето на стресот и борбата против анксиозноста. Значи, тргнувајќи од ова, знаеме дека тоа ќе ни помогне да ги отстраниме оние грижи што не држат во неизвесност. Сигурно малку по малку, применувајќи го секој совет, ќе се одмориме подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.