Што е синдром на вкочанета личност?

Селин Дион

Пред само неколку дена, Селин Дион излезе со соопштение во кое раскажуваше за болеста од која боледува и дека ќе ја оддалечи на некое време од сцената. Оттука, време е да научиме малку повеќе за она што т.н синдром на вкочанета личност што му даваше прилично комплициран збир на симптоми.

Доколку не сте слушнале за него, време е да го запознаете. Затоа што никогаш не боли да ги знаеш сите тие симптоми, нивните причини, па дури и нивниот третман. Сега пејачката ќе се насочи кон следење на третман со кој сигурно наскоро повторно ќе ја видиме како го прави она што најмногу и се допаѓа.

Што е синдром на вкочанета личност?

За тоа можеме да кажеме дека се работи за нарушување на нервниот систем и дека поради тоа, симптомите што ги предизвикува се грчеви, но и мускулна ригидност која е прогресивна. Се вели дека овој тип на синдром може да биде автоимун, односно самото тело има антитела кои одат директно во тој централен нервен систем и од таму ќе започнат симптомите. Сè уште нема јасни студии дали генетиката има нешто или многу врска со тоа, иако има случаи на тоа.

Синдром на вкочанета личност

Кои се причините за нејзиниот изглед?

Кога ќе спомнеме дека може да се работи за автоимуна болест, тогаш тоа е поврзано со дијабетес тип 1 или со тироидна жлезда или дури и со недостаток на витамин Б12. Но, ниту причините за оваа болест не се премногу јасни. Се чини дека огромното мнозинство на студии се согласуваат со овој абнормален одговор и на мозокот и на 'рбетниот мозок. Тоа е, како одговор на нападот, по грешка, на имунолошкиот систем врз сопственото тело. Иако е малку редок, обично се појавува помеѓу 30 и 60 години. Иако веќе знаеме дека ниту точните бројки не можат да се дадат, тие се само податоци собрани од статистика.

Најчести симптоми

Веќе коментиравме дека еден од вообичаените симптоми кај синдромот на ригидна личност е грчеви. Овие се почести во области како што се стомакот или трупот, каде што ќе биде забележлива и вкочанетоста. Покрај тоа што се додава висока чувствителност, предизвикуваат повеќе паѓања, церебрална парализа или да доведе до нарушувања на менталното здравје како депресија. Последново се должи на фактот дека синдромот го менува и менува квалитетот на животот на секоја личност. Расположението опаѓа постепено. Бидејќи се појавуваат некои од овие симптоми, се прават тестови за антитела за да се најде најточната дијагноза. Се заокружува и со изведување на електромиографскиот тест кој е тој што ја покажува електричната активност. Го оценува здравјето на нервните клетки и мускулите.

Третман на синдром на вкочанета личност

Каков третман треба да се следи?

Третманот ќе биде индициран за секој пациент и успева значително да ги намали сите симптоми. Прво на сите, тоа обично се користи дијазепам бидејќи на овој начин се намалува ригидноста на телото, бидејќи тие се релаксирачки. Ова исто така успева да ги намали или контролира спазмите, кои беа уште еден од најчестите симптоми. Се разбира, ако нема одговор на овој лек, тогаш обично се презентира некоја друга слична алтернатива, со цел постепено да се намалат првите симптоми. Во други прилики се користат трансплантации на матични клетки, кои се чини дека имаат висока стапка на успех. Но, како што велиме, само експерти ќе можат да го проценат секој случај и да утврдат каков тип на третман е најнеопходен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.