Што да правите кога косата ќе се пресече премногу кратко

коса премногу кратка

Одите на фризер среќна и задоволна затоа што сакате промена на вашата коса. Но, сфаќаш дека кога си заминал не било баш она што си го барал, па дури и го очекувал. Што да правите кога вашата коса е прекратка? Да, првиот рефлекс е да ги ставиме рацете на глава и не е за помалку. Бидејќи е малку вознемирувачки кога промената е премногу драстична.

Логично е дека во првите моменти се чувствувате повеќе налутено од вообичаено. О, добро, Мораме секогаш да останеме со најпозитивниот дел затоа што сигурно ќе го имаш. Додека дишете мирно, ние ќе ви дадеме низа опции или совети кои можете да ги спроведете во пракса. Тие сигурно ќе го направат поподносливо вашето чекање за малку раст на косата!

Не бидете нетрпеливи

Комплицирано е и го знаеме од прва рака! Немојте да бидете нетрпеливи со растот на вашата коса, обидете се да се грижите за него исто како и пред сечењето. Мора да имаме малку трпение бидејќи благодарение на природата вашата коса повторно ќе порасне. Измијте го како што сте биле навикнати и дајте му сета грижа што му е потребна. Смирете ги нервите и прифатете го вашиот нов стил бидејќи можно е со текот на времето, а кога ќе се навикнете да се гледате себеси во огледало, да го претпочитате овој крој пред другите! Понекогаш сè е навиката и очите со кои се гледаме. Оттука, понекогаш резултатот ни остава впечаток, но малку по малку уживаме во него. Нема избор!

многу кратка коса

Заборавете на покривање на прекратката коса

Ако не сте навикнати да носите капи или шалови на вашата коса, не почнувајте сега.. Тоа е донекаде негативен начин за покривање на фризурата и не е препорачлив. Затоа што може дури и да влијае на нашиот начин на размислување и да предизвика негативноста да влијае и на нашите животи, нашите мисли и ќе биде јамка од која е тешко да се оди напред. Затоа, носете го како никогаш досега, нека биде ваш личен печат и како што веќе кажавме, дајте време на време, бидејќи побрзо од очекуваното ќе можете повторно да уживате во вашата коса.

Користете додатоци

Ако беше премногу краток и не сакате да го носите природно, можете да користите додатоци за коса за да изгледате многу подобро. Можете да користите ленти за глава, некои шноли со различни завршетоци, што и да посакате! Но, за да ви помогне да се чувствувате поудобно. Ако ги менувате додатоците секој ден, тоа ќе ви помогне да ја зголемите мотивацијата да ја чешлате косата на поинаков начин. Основен чекор за да можете и вие да се погледнете во огледало со други очи, а не со истите од тој прв ден само надвор од фризер.

поправете кратка коса

Помогнете си со производите за поправање

Кога имаме многу кратка коса, вообичаено е и некои прамени да имаат свој живот. Значи, ако сакате да ги контролирате до милиметар, можете да си помогнете со производи за фиксирање, и крем и спреј. Така може управувајте со косата како што сакате и се разбира, креирајте нови фризури. Понекогаш обликување кадрава коса или исправување на шишки и додавање волумен. Само со размислување за тоа што ќе си направите себеси, ќе можете да ги оттргнете најнегативните мисли кон други позитивни, како што беше случајот во претходната точка.

Екстензии

исто така, екстензии ќе ви помогнат да направите вашата коса да изгледа подолга додека расте. Ако видите дека промената е многу радикална и не ја краткате косата, тогаш прашајте го вашиот фризер дали ова би можело да биде решението за вас. Бидејќи само со поставување на неколку прамени, тие сигурно ќе направат да се чувствувате посигурно. Така, заборавате на тоа не толку пријатно искуство што сте го проживеале.

Вистина е дека, иако за многу луѓе тоа може да биде нешто што нема проблем, за други тоа има влијание врз нивниот ден на ден. Оттука, кога е тоа случај, секогаш има решенија до кои треба да се држиме. Дали некогаш сте страдале од прекратка фризура?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ricardo dijo

    Здраво добро, јас сум 15-годишно момче чија коса е една од моите најголеми грижи, тоа е една работа за која најмногу се грижам и му давам најголемо значење на моето тело. Пред некој ден отидов кај мојата вообичаена фризерка и тој не ме разбираше добро и го исеков десниот дел каде што имав што најмногу ми се допаѓа во косата, нерамномерноста. И го оставав долго 5 месеци, сè што сега е отсечено. Во исто време сум лут и тажен, ве молам, секоја помош ми е корисна. Ако некој сака да ми помогне, би бил благодарен илјада пати. Можеби го гледате како глупаво, но тоа е нешто што многу го ценам и ве молам, ми треба помош. Се срамам да излезам и сè. Мојата е-пошта е ricardoceciliaclement@gmail.com Ви благодариме.