Храна богата со железо за исхрана на бебето

Храна богата со железо

Хранливи материи исто толку важни како железото, кое игра фундаментална улога во развојот, како и во општото здравје, не може да недостасуваат во исхраната на бебето. Во првите месеци од животот, бебето го добива железото и другите хранливи материи што му се потребни преку млекотоЗатоа, од суштинско значење е мајката да следи многу разновидна и урамнотежена исхрана за време на бременоста и доењето.

Но, штом ќе пристигне дополнителното хранење, во таа забавна фаза кога бебето открива цврста храна, од суштинско значење е да се осигураме дека исхраната ги задоволува нутритивните потреби што ги бара бебето. Меѓу нив, придонесот на железото е толку важен за да се избегне, меѓу другите проблеми, анемија, нарушување кое во првите месеци од животот може да предизвика сериозни нарушувања во развојот на мозокот.

Храна богата со железо што треба да се вклучи во дополнителното хранење

Пред да ја погледнете најпрепорачливата храна богата со железо за исхраната на бебето, треба да се запомни дека главната храна во текот на првата година е доење. Затоа, не треба да бидете опседнати со пропорциите на храната, количината на храна што вашето дете ја јаде или дали повеќе или помалку му се допаѓа некој производ. Тоа ќе се реши малку по малку, бидејќи откривањето цврста храна е постепен процес а нутритивниот придонес ќе биде покриен со млеко во текот на таа прва година.

Меѓутоа, колку побрзо вашето бебе се навикне да јаде секаков вид храна, толку полесно ќе му понудите на вашето дете разновидна и урамнотежена исхрана. Имајќи предвид дека за многу деца храната е проблем, да ги натерате да не приговараат на ниту една храна е апсолутен триумф. Дали ќе биде загарантиран успех ако ја прифати сета храна како бебе? Не, ништо не е сигурно во овој живот, но постои Вашето дете ќе има поголема веројатност да одбие малку храна.

Во оваа диета која започнува околу 6 месеци, храната се воведува малку по малку. Прво лесно сварливо овошје и зеленчук, житарици и други намирници кои ќе се појавуваат постепено. Железото е присутно во сите нив, иако не во исти пропорции. За да го подобрите снабдувањето со железо во исхраната на бебето и да го намалите ризикот од анемија, треба да ги вклучите овие намирници богати со железо.

Храна богата со хем железо

Железото е минерал кој го има во многу намирници, иако не во иста мера, ниту пак се асимилира од телото на ист начин. Диференцираното железо е многу важно така што исхраната на бебето е урамнотежена и неговата потрошувачка на оваа хранлива материја е соодветна. Од една страна имаме хем железо, што ја спречува анемијата поради дефицит на железо.

Овој тип на железо го има во храната од животинско потекло., особено во црвеното месо и месото од органи. Храната со највисока компонента на хем железо се црниот дроб, бубрезите, крвта, срцето или слатките лебови. Сепак, тие не се соодветна храна за исхрана на бебето. Поради оваа причина, се претпочита да се започне со друга храна како црвено месо во мали количини и да се дополни со не-хем железо.

нехемо железо

Во овој случај рудата доаѓа од растителна храна, па концентрацијата на железото е помала и за организмот добро да го асимилира потребно е да се надополнува со храна богата со витамин Ц.Од зеленчукот богат со железо имаме спанаќ, брокула, блитва и друга храна од растително потекло како на пр. леќа или житарки.

Урамнотежена исхрана за одржување на правилно ниво на железо

За бебето да расте и да се развива оптимално, од суштинско значење е неговата исхрана да биде разновидна и урамнотежена, бидејќи само така што ги добивате сите хранливи материи што му се потребни на вашето тело. Железото, како што веќе видовме, е од суштинско значење, како и другите хранливи материи како што се калциумот, витамините или протеините. Поради оваа причина, штом ќе започне воведувањето во цврста храна, најдобро е да му помогнете на бебето да ги открие сите видови на храна за неговата исхрана да биде целосно разновидна, урамнотежена и здрава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)