Торта карфиол

Торта карфиол

На Книги за готвење Јотам Отоленги тие ми се омилени кога станува збор за барање инспирација. Неколку пати ги следам нивните рецепти до буквата, но многу пати ги прилагодувам за да создадам поедноставни верзии или едноставно што одговараат на мојот оставата, чајната кујна. Оваа торта од карфиол е еден таков пример.

El Торта карфиол влегува низ очите. Тоа е многу едноставна торта за правење и совршена за сервирање и за ручек и за вечера, придружена со а зелена салата. Можете исто така да го подготвите однапред и да го претставите топло или ладно по ваш вкус!

Верзијата на книгата ги удвојува количините што ги користев, совршена за тава од 15 инчи и четири дарежливи порции. Покрај тоа, оригиналниот рецепт вклучува некои состојки што ги заменив за други или ги елиминирав. Сепак резултатот е десет. Тестирај го!

Состојки (за калап од 15 см)

 • 260 гр. карфиол
 • 1/2 кромид
 • 2 нивоа лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1/2 лажиче рузмарин, сецкан
 • 3 големи јајца
 • 60 гр. пченично брашно
 • 1/2 лажиче прашок за пециво
 • 1/3 лажичка куркума
 • 75 гр рендано сирење пармезан
 • 1 / 2 лажичка сол
 • Црн пипер по вкус
 • Путер за подмачкување на калапот
 • 2 лажици семе од бел сусам

Чекор по чекор

 1. Загрејте ја рерната на 180ºС, со топлина нагоре и надолу.
 2. Исчистете ја карфиолот и одделете ја на парчиња. Ставете тенџере со вода и малку сол да се загрее и, кога ќе зоврие, варете ја карфиолот 15 минути. Потоа оставете го на цедалка да се ослободи целата вода и да се исуши.

Торта карфиол

 1. Додека карфиолот готви исечете четири прстени од кромид за украсување на тортата и остатокот се исецка на не многу мали парчиња, за да може да се видат на тортата.
 2. Загрејте го маслиновото масло во тава на средна топлина и ловократен кромид околу 10 минути. Потоа, додадете рузмарин, варете уште две минути и оставете го да се смири од оган.
 3. Додека се загрева, измешајте ги сувите состојки во сад: брашно, куркума, кралски квасец, сол и црн пипер.
 4. После победи јајцата во сад. Откако ќе се победи, додадете го кромидот, сувите состојки и сирењето и добро промешајте.

Торта карфиол

 1. Конечно, додадете парчиња карфиол.
 2. Подгответе го калапот што може да се отстрани од 15 см. Подредете ја нејзината основа со хартија за печење и подмачкајте ги wallsидовите со путер. Потоа посипете семе од сусам покрај wallsидовите на калапот.
 3. Истурете ја смесата во калапот сега кога е подготвена и украсете со резервираните прстени од кромид.
 4. Одете во рерна и варете 45 минути или додека не се постави. Потоа извадете го од рерна, оставете го да одмори пет минути и да се растопе.
 5. Послужете ја тортата со карфиол со салата и уживајте.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.