Ова се наградуваните серии на Златните глобуси во 2022 година

Добитничка серија на Златни глобуси

La  79-то издание на Златните глобуси, Холивудските награди на асоцијацијата за странски печат, се одржаа на 10 јануари. Немаше црвен тепих или гала како што можеше да се очекува и испораката беше сведена на приватен чин во кој беа читани победниците.

По обвинувањата за корупција и недостаток на различност, Златните глобуси се делат со голема рамнодушност и покрај тоа што медиумите не се двоумат да ги одгласат победниците. А во категоријата телевизија имаше еден неспорен: „Succession“ на HBO

Сукцесија

Сукцесијата беше фаворит во категоријата телевизија и не замина со празни раце. На Семејна драма на HBO Доби не само Златен глобус за најдобра драмска серија, туку и две награди за нејзините протагонисти: Сара Снук, за најдобра споредна женска улога и Џереми Стронг за најдобар драмски актер.

Сукцесија

Серијата раскажува за Неволји на семејството Рој, Логан Рој и неговите четири деца. Првиот е сопственик на конгломерат од медиумски и забавни компании кои неговите четири деца веќе сонуваат да ги наследат. Така, серијата ги следи нивните животи додека размислуваат за тоа што носи иднината откако семејниот патријарх ќе ја напушти компанијата“.

Фикцијата на Адам Мекеј се натпреваруваше во својата категорија со „Поза“, „Игра со лигњи“, „Утринско шоу“ и „Лупин“, но тие не можеа да направат ништо против оваа консолидирана серија чија трета сезона, полна со изненадувања и нови потписи, ги остави протагонистите во многу комплицирана ситуација.

Хакове

Хаки беше наметнат како најдобрата комедија на годината пред фаворизирањето на Тед Ласо. Серијата со месеци ги води врвовите на најдобрата серија на годината, но дури на 15 декември кога во Шпанија имавме можност да ја погледнеме HBO Макс.

Хакове

Десет поглавја ја сочинуваат првата сезона од серијата чии поглавја едвај достигнуваат 25 минути во должина. Креирана од Лусија Аниело, серијата ѕвезди двајца комичари предодредени да се разберат. Дебора Венс, монолошка дива која секоја вечер во годината приредува шоу во казино во Лас Вегас, е на едната страна од заплетот. Ава Даниелс, младо ветување за хумор, чија кариера беше прекината по еден несреќен „твит“, на другиот.

Соочена со можно откажување на некои нејзини броеви, Дебора Венс, која ја игра Жан Смарт, е принудена да ја прифати помошта на новодојдената Ава Даниелс, која ја игра Хана Ајнбиндер. Односот меѓу нив На почетокот ќе биде грубо, но дали ќе се подобри?

Серијата што имаше премиера во Соединетите Држави на 13 мај 2021 година освои три награди на последните Еми награди, на кои сега е додаден и Златен глобус за најдобра комична или музичка серија. Дали ќе му дадете шанса?

Подземната железница

Врз основа на истоимената книга Од добитникот на Пулицерова награда Колсон Вајтхед и создаден за малите екрани од Бери Џенкинс, оскаровецот режисер на Moonlight, The Underground Railroad ја освои најдобрата минисерија на Златните глобуси.

Подземната железница

Оваа минисерија на Amazon Prime Video нè запознава со Кора (ја игра Тусо Мбеду), роб кој избега од плантажата во која живее и патува низ различни држави благодарение на мистериозната подземна железница. Концепт смислен од Вајтхед за да опише совршено организиран пат кој им олеснил на робовите да стигнат до својата слобода.

А тоа е дека на почетокот на XNUMX век, со помош на оние кои се противеа на ропството, тајна мрежа да им помогне да ги водат робовите во слободните држави во земјата. Така, помеѓу 1810 и 1862 година оваа мрежа на „возачи“ и „началници на станици“, луѓе кои ги воделе и луѓе кои ги криеле бегалците во своите куќи, соодветно, се проценува дека биле спасени околу 100.000 луѓе.

Покрај грубото прикажување на животот на робовите на плантажите, посветеноста на магичен реализам да се воведат моќни елементи кои овозможуваат градење мостови меѓу минатото и сегашноста на животот на американската црна заедница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.