Најдобри музички вести за месец јуни

Записите излегоа во јуни

Индустријата за снимање не зема одмор во јуни, како што многумина од нас. Добар број музички новитети ќе бидат објавени овој месец од кои се видовме како ги избираме оние што за нас се главни моменти. Вкупно шест дискови од многу различни стилови, така што или ќе ти здосади.

Ама - Најва

Пејачката и актерка Најва Нимри одобрува десет класици извлечени од сентиментален репертоар на Латинска Америка на неговиот следен албум, Ама, во кој тој има специјални соработки на Израел Фернандез, Русовски, Пабло Алборан и Елваро Морте.

Произведен со oshош Тампико, Ама «е проект роден директно од затвор«Вели Најва Нимри. „Ограничувањето и парализата на уметничкиот живот ме принудија да размислувам и да погледнам назад“. За време на ова присилно запирање, пејачката се разбуди едно утро со песна во главата: „Симпатична кукла“. Песна што нејзината мајка и ја отпеа како приспивна песна и остана скриена во еден агол од нејзиното сеќавање. Другите делови од заборавениот хор од детството излегуваат на површина. Малку по малку ја открива нишката што ги обединува овие наслови: неговата припадност кон еден жанр, латиноамериканскиот болеро.

Вака настанува Ама, албум што ќе излезе утре и од кој денес можете да го видите а најпрво sирнете во Филмин. Премиерата на шпанската платформа денес е исклучиво Мужеквита линда, со главниот јунак Естер Експозито. Видео во режија на Барбара Фаре и во продукција на КАНАДА.

Changephobia - Ростам

Changephobia е втор соло ЛП од композиторот, продуцент и добитник на Греми Ростам Батманглиј. Колекција од 11 длабоко лични теми, но звучат универзално за секој што во одреден момент од својот живот доживеал сомнеж.

Опишан како „еден од повеќето големи продуценти на поп и инди-рок од неговата генерација “Досега Ростам напредуваше четири од песните на албумот што ќе може да ги слушнете утре во целост: Овие деца што ги знаевме, расплетувајте вие, 4Ранер и од задниот дел на кабината.

Хардвер - Били Гибонс

Хардвер е третиот соло албум на Били Гибонс, фронтменот на ЗЗ Топ. Снимено во студиото Бегство и во продукција на самиот Гибонс со Мет Сорум и Мајк Фиорентино, е составено од 12 оригинални песни и компонирани од триото, со исклучок на „Еј Бејби, Кве Пасо“, првично снимени од Торнадос од Тексас.

 

Елементи на традиционален хард рок, кантри рок, новиот бран и блузот го отежнуваат обележувањето на ова ново дело на Гибонс. Дело чија последна трака, Desert high, не е ништо повеќе од изговорен збор, придружуван од енергична гитара што ја буди легендата Греам Парсонс, чија смрт се случи пред 48 години многу близу до местото каде што беше снимен хардверот.

Хардкор од срце - Јоана Серат

Хардкор од срце, следниот ќе биде објавен петтиот албум на Јоана Серат 11 јуни под етикетата Лабава, исклучиво лиценциран во Грејт Кањон Рекордс. Снимено во студиото Редвуд во Дентон, Тексас, каде се здружи со инженерот и продуцент Тед Јанг, се состои од 10 песни.

 

Во последните месеци Јоана Серат ги издаваше како преглед „Слики“, „Ти си со мене каде и да одам“ и најновите „Демони“. Престижниот британски магазин Uncut го оцени албумот 9 од 10, вклучително и во својот дел „Откривања“. Дали сакате да го слушнете?

Нема богови, нема господари - Gубре

На 11 јуни, уште една од нашите извонредни музички новини ќе ја види светлината: Нема богови, нема господари, на седмиот албум на групата Garbage. Произведени од Гарбаџ и Били Буш, скелетот на овој албум беше создаден летото 2018 година во пустината Палм Спрингс, каде квартетот помина две недели импровизирајќи ги, експериментирајќи и чувствувајќи ги песните.

Ширли Менсон: „Ова е наш седми запис, чија значајна нумерологија влијаеше на нејзината содржина на ДНК. Седумте доблести, седумте болки и седумте смртоносни гревови. Тоа беше наш начин да се обидеме да разбереме лудило во светот и неверојатен хаос во кој се најдовме “.

Jordорди - Марун 5

El Седмиот албум на Maroon 5 ќе биде ослободен на 11 јуни, Jordорди. Наслов со кој американскиот бенд предводен од Адам Левин му оддава почит на својот поранешен менаџер, Jordanордан Фелдстајн, кој почина на крајот на 2017 година поради белодробна емболија.

Во продукција на Kashеј Каш, албумот ќе има 14 песни Од кои веќе сме слушнале Спомени, ничија loveубов и Убави грешки со Меган Ти Сталион. Сепак, ова нема да биде единствената соработка на албумот. Уметници како Ануел АА, Тејни, Стиви Никс, iceус ВРЛД и asonејсон Деруло исто така ќе бидат присутни во седмото дело на музичарите.

Дали чекате да излезе некој од овие албуми? Која од овие музички новости би сакале да ја чуете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.