Мароканско исправување за непослушна коса

Девојка со мароканско исправување

Многу жени сакаат да имаат права коса и за ова мораат да користат некои техники бидејќи нивната коса може да биде нешто непослушна. Кога косата е непослушна, обично е покомплицирана од вообичаеното да ја исправите и да изгледате добро.Затоа многу жени бараат совршен начин да ја направат својата коса да изгледа точно како што сакаат.

Еден начин да го направите ова е преку мароканско исправување, техника што ќе биде совршена за вас, особено ако имате непослушна коса. Ако не знаете за што станува збор за оваа техника, продолжете да читате затоа што би сакале да ја знаете. Покрај тоа, на крајот од статијата ќе најдете неколку видеа што би сакале да ги видите за да можете да ги нанесувате на вашата коса.

Мароканско исправување

Мароканска зацрвстувањето на косата

Мароканското зацрвстувањето е техника развиена во Мароко за моделирање на брановидна, оштетена и размрзната коса. Овој третман се прави со бела глина и масло од какао, клучни состојки за враќање на косата податливост и отпорност, само на овој начин може да се постигнат одлични резултати.

Кревката и оштетена коса ја враќа виталноста, еластичноста и природно и трајно се исправа. Тоа е безопасен производ кој не содржи формалдехид и може да се нанесува на секаков вид коса, без оглед на тоа дали била третирана со боење или перм. Разликата помеѓу зацрвстувањето со кератин и мароканското зацрвстувањето е во тоа што првото е за брановидна и размачкана коса, а второто е за најфризените и непослушните гриви.

Начинот на апликација е сличен на зацрвстувањето со кератин, прво косата се мие двапати со шампон против остатоци за да се промовира апсорпцијата на производот за исправување, тогаш косата се суши и се дели на сектори. Мала количина на производ се нанесува на 1 см од коренот и со чешел се протега до врвот без да остави сув дел од влакното. Оставете да делува 15 минути и исчеткајте го со фен како фен.

Измазнета коса

Во случај да забележите бранови во вашата коса кога ја сушите, препорачливо е повторно да го нанесете производот во областа на која е потребно засилување. Следниот чекор е да го поминете железото низ косатаОва треба да биде керамичко и да ја подигне температурата од 180 ° C, топлината мора да се пренесува низ секоја жичка од 8 до 10 пати.

По околу три дена можете да ја измиете косата како и обично и по можност со ладна вода. Да гарантираме најдобри резултати за исправување препорачливо е да ги следите овие препораки:

 • Клипирање коса
 • Ставете го зад увото
 • Влажни го
 • Завиткај го
 • Стартувај ги рацете
 • Треба да го чешлате кога ќе се чувствувате заплеткано

Доколку сакате ова мароканско исправување, но не се осмелувате или не сакате да го правите тоа сами дома, ќе мора само да одите на фризер кој нуди ваков вид на третман, на овој начин ќе постигнете подобри резултати.

Видеа од мароканско исправување и други

Мароканско исправување

Во ова видео ќе најдете многу визуелно чекор по чекор за тоа како да направите мароканско зацрвстувањето. На видеото има фризерски професионалец што му го прави тоа на клиент, но јасно е како чекорите дека нема да имате проблеми да можете да го репродуцирате дома. Јас бев во можност да го најдам видеото на каналот Youtube на Иноар Шпанија. Нема да најдете некој да објаснува како се прави тоа, доволно е само да ги видите и прочитате упатствата што се појавуваат на секоја слика за да можете да ја репродуцирате техниката дома.

Третман со кератин - чекор по чекор

На ова видео ќе видите како да направите третман со кератин кој овозможува многу подобро измазнување на косата. Во овој случај, го најдов на каналот Elcheclic YouTube. Како и во претходното видео, нема никој што објаснува што треба да направите или како да го направите тоа. Благодарение на видеото и сликите, тоа покажува дека ќе можете да знаете што треба да направите и како да го направите за да имате добри резултати. На видеото можете да видите како се изведува третманот во фризер, но доколку ги имате потребните производи и алатки, сигурно ќе можете да го извршите третманот дома и без многу компликации. Не пропуштајте ги сликите за да можете сами да го направите тоа.

Мароканско исправување дома

Ова видео го најдов благодарение на YouTube каналот на Јас сум I'mес. На видеото можете да видите како девојчето изведува мароканско исправување дома. Нема упатства, нема текстови, само таа и музиката. Но, јас го избрав затоа што има многу долга коса и бидејќи ќе го примени мароканскиот третман за зацрвстување, ќе ви биде лесно да го разберете. Се разбира, запомнете ги упатствата што ги објаснив погоре, така што видеото е илустративно и служи како практично видео.

Различните третмани за мароканско исправување

За да можете да извршите мароканско исправување, ќе можете да најдете различни производи на пазарот, односно различни брендови кои гарантираат дека ако го користите нивниот производ ќе имате одлична коса. Како и обично, нормално е да користите производ кој најдобро одговара на вас и на потребите на вашата коса. За да дознаете кој е најдобриот производ и бренд што добро одговара на вашата коса и дека добивате добри резултати, можете да пребарувате на Интернет-форумите што зборуваат на оваа тема.

Иако ако сè уште се сомневате, најдобро е да одите кај професионалец кој ќе ве води и точно да ви каже кој тип на бренд или производ е најдобар за вас и за да добиете добро мароканско исправување. Не двоумете се да одите кај вашиот доверлив фризер или фризер и да објасните дека сакате да направите мароканско зацрвстувањето и дека би сакале нивни совет. Друга опција е да одите во фризер, да разгледате добро како го прават тоа, да научите како да го направите тоа и потоа да го купите производот за да го направите тоа во друга прилика во вашиот дом.

Отсега натаму знаете што е мароканско исправување и од што се состои (меѓу другото) и можете да го направите дома без многу потешкотии. Уживајте во вашата неверојатно исправена коса!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Моника Кироз dijo

  Јас би сакал пробацио. Дали е тоа органско зацрвстувањето?

 2.   бијанет dijo

  Би сакал да го пробам, но тоа е задолжително за размачкана коса, може да се нанесува на коса која е избелена, можам да ја нанесам на 14-годишно девојче, како да ги контактирам и да ми ги продадат производ, која е неговата цена?

 3.   Лорена dijo

  Здраво, го направив зацрвстувањето пред неколку дена, ако останам бремена, дали тоа му штети на бременоста на бебето? односно во 3 месеци од бременоста. Кои ризици постојат доколку ги има?

 4.   Мариса dijo

  Здраво, би сакал да го пробам, но косата ми е многу брановидна и многу сува, би сакала да знам дали сè уште можам да имам лацио и колку трае тоа?

 5.   силвина dijo

  Колку трае мароканскиот третман?

 6.   Лурд dijo

  Кое е името и марката на третманот?

 7.   valeria dijo

  Колку трае мароканското исправување?

  1.    Синтија dijo

   Мароканско исправување освен што ја остава косата исправена, ја храни и ја обновува, времетраењето зависи од тоа колку е оштетена вашата коса, се движи од два и пол до три месеци, ќе почнете да ја забележувате потребата од друга бања кога ќе се врати лошо , во секој случај никогаш не е толку лошо, бидејќи подобрувањето е прогресивно, одам по втор пат и го забележувам многу подобро, се надевам дека ќе го пробаш.

 8.   ПИНК dijo

  КОЕ Е ИМЕТО НА ПРОИЗВОДОТ? КАДЕ МОANЕ ДА ЈА КУПАМ ВО КОЛОМБИЈА?

  1.    Мирјам Местра dijo

   Треба да го купам мароканскиот кератин, каде што оригиналниот производ е загарантиран.

 9.   едит dijo

  Како се вика производот, го направив во Аргентина и би сакал да го купам за да го повторам за неколку месеци, варварски е

 10.   Diana dijo

  Di
  Имам прашање во врска со формуларот за апликација
  на мароканско зацрвстувањето, по нанесувањето на производот и зацрвстувањето
  косата со керамичко железо, измијте ја косата со шампон и регенератор
  без сол и повторно се пегла? или не ја мие косата дури после 3 дена
  дали производот е нанесен?, мора да останете со производот на вашата коса 3 дена
  ?? …. Ми треба некој да ми помогне

 11.   elisa dijo

  Здраво, треба да знам дали Мароканец исправи непослушна коса, можете ли да одговорите брзо како Марс, одам, нанесете една, кажете ми дали е безбедна за да не ги изгубам риалите.

 12.   Ianана Софија Бароне Кардинале dijo

  добро попладне, може ли да го применам производот на 10-годишно девојче или е лошо

  1.    Елиени Изабел Васкез Де Хесус dijo

   Мислам дека можете да го примените Сакам да направам курс за фризерство и навистина ми се допадна оваа страница, ќе ми помогне за курсот ...

 13.   лаура хименез dijo

  Каде да го набавам или како да го сторам тоа дома. Ви благодариме за соработката

 14.   Алехандра Вилахермоса dijo

  Здраво, ако косата од ревер ќе ви остави 100% мазна, ве уверувам откако ќе ја користите ќе ја видите новата убава коса што ќе ја имате

 15.   јулимар dijo

  Многу е добро, го препорачувам

 16.   glorielis ortiz dijo

  Овој третман може да биде за секаков вид на коса без да се грижите дали ќе ја оштетите бидејќи тој содржи протеин наречен кератин и е направен со бела глина и масло од какао кои се клучни за да и го дадеме на косата она што и е потребно за да ја има убава и здрава. Професионален стилист од Порто Рико, Глориелис
  Ако имате сомнежи или прашања во врска со убавината, здравјето воопшто, исхраната и сè што има врска со здравјето, одете на мојот канал на YouTube glorielis ortiz, таму ќе најдете совети за убавина, здрава храна и информации што можете да ги користите во секое време. Деновиве ќе испраќам видео за придобивките од кокосовото масло и за неколку недели ќе поставам видео во кое зборувам и покажувам како се нанесува благодарение на кератин од мороки.

 17.   Габриела капоне dijo

  Многу добро, но каде го добивам производот што сум од Аргентина Буенос Аирес

 18.   Карен dijo

  здраво, треба да знам дали можам да ја обојам косата после примена на кератин? дали може да ставам боја веднаш или треба да почекам? Колку долго?

  1.    Џесика dijo

   Можете да го направите веднаш, но СЕКОГАШ, бојата или белењето одат прво од кератин затоа што боите и белењето ги отвораат порите на косата, така што производот влегува и ако го нанесете пред да излезе природната боја и ако ставите кератин пред да го избрка, а не ќе имаш повеќе ефект.

 19.   Oreорелис dijo

  Каде можевте да најдете аца марокански зацрвстувањето во Хјустон Тексас ??

 20.   Ангелно dijo

  Колку често може да се примени овој третман?

 21.   Аријани dijo

  Би сакал да знам дали 11 годишно девојче може да го примени мароканскиот третман

 22.   лигија маргарита розендо dijo

  Многу е добро, ти го препорачувам

 23.   Марле Перез dijo

  Сакам да ставам боја, поминаа четири дена откако ставив марокански кератин, и го извадив вчера, траеше три дена со нанесувањето на косата, можам да ставам боја денес четврти или петти ден ве молам, информирајте ме, ви благодарам

 24.   Lili dijo

  Здраво, каде можам да купам марокански кератин производ?