Која е најлошата храна за децата

пекара-деца

Родителите треба да дадат важна улога во исхраната на своите деца. Добро е што, бидејќи се мали, децата ги следат правилните навики кога станува збор за јадење. Мора во секое време да бидат свесни што е здраво за нивното тело, а што е штетно.

Во следната статија ќе зборуваме за оние храни кои се тотално штетни и штетни за здравјето на малото.

Сокови

Соковите се храна богата со јаглени хидрати со многу шеќери како гликоза и фруктоза. Прекумерното консумирање на сокови може да предизвика децата да развијат дијабетес и проблеми со тежината на среден рок. Како алтернатива на соковите, најдобрата опција е кравјо млеко или вода.

Житарици

Огромното мнозинство житни култури пронајдени во супермаркетот, имаат ниска хранлива вредност и се богати со додаден шеќерНа За жал и покрај виденото, тој е производ на starвездата во детскиот појадок. Во случај на нудење житни култури на најмалите, најдобрата опција е овесот. Тоа е храна со голем енергетски придонес и која обезбедува квалитетни влакна за телото.

Какао во прав

Друга од најпопуларните и најштетните намирници за децата е какао во прав. Ретко е детето кое не појадува со чаша млеко и растворливо какао. Како и за веќе видените производи, растворливото какао едвај обезбедува хранливи материи и има голема количина шеќери. Најдобрата опција е да земете какао целосно обезмастено и со 100% чистота.

колачи

Индустриски колачи

Малку храна е штетна и лоша за детето како индустриските колачи. Ова се производи со голема количина транс масти и едноставни шеќери. Прекумерната потрошувачка на споменатите колачи, може да доведе до сериозни здравствени проблеми за малото на среден и долг рок. Идеално е да се одлучите за овошје или интегрално брашно, бидејќи тие се многу поздрави.

Преработена храна

Овие намирници имаат многу адитиви и се богати со транс масти и сол. Затоа таквите производи треба да се исфрлат од секојдневната исхрана на детето и секогаш да се одлучат за домашни јадења направени од природни состојки без адитиви како зеленчук, риба или јајца.

Накратко, ова се некои од намирниците што не треба да бидат присутни во исхраната на бебињата или децата. Најдоброто нешто во секој случај е да се одлучите за домашен оброк направен од свежа храна како зеленчук или зеленчук. Родителите мора секогаш да бидат свесни за нутритивниот придонес за нивните деца.

Добрата и правилна исхрана зависи од тоа дали детето може да расте на здрав начин и без здравствени проблеми. Во рамките на образованието, добрите навики во исхраната треба да играат значајна улога, дозволувајќи му на детето да јаде правилно. Навикнувањето на правилна исхрана како деца, ги прави да знаат со текот на годините што е штетно за нивното здравје.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.