Kafshimet e patates dhe kungujve te pjekur

Kafshimet e patates dhe kungujve te pjekur

Kafshimet e patates së pjekur dhe kungujve që ju ftojmë të përgatisni sot, duken si një zgjedhje e shkëlqyeshme plotësoni një darkë rostiçeri. Ju do të duhet vetëm t'i shoqëroni ato me salcën tuaj ose salcat tuaja të preferuara që përvoja të jetë e plotë. A Salcë Romesco, pak salcë kos ose edhe një humus ato janë zgjedhje të shkëlqyera.

Përgatitja e këtyre kafshimeve të patates dhe kungujve është gjithashtu një mundësi e mirë për të përfshini të vegjlit dhe kaloni një kohë argëtuese me familjen. Ata mund të marrin pjesë si në përgatitjen e brumit ashtu edhe në formimin e kafshimeve.

Përgatitini ato në lojën e fëmijës, nuk është thënë më mirë. Për të arritur rezultatin më të mirë, megjithatë, ekzistojnë dy hapa kryesorë që nuk duhet të harroni kurrë: kulloni kungulleshkat e grira dhe ktheni kafshimet kur i formoni në mënyrë që të lyhen me yndyrë në të dy anët dhe kështu të fitojnë një ngjyrë të bukur të artë.

Përbërësit

 • 500 g patate
 • 300 g kungulleshkat
 • 70 g djathë i integruar
 • 50 g bukëpjekje + shtesë për veshjen
 • Vezë 1
 • 1 lugë gjelle pluhur kerri
 • Kripë
 • piper
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër

Hap pas hapi

 1. Nxehtësia e ujit në një tenxhere dhe gatuaj patatet. Pasi të jenë zier, kullojini dhe i lini të ftohen.
 2. Ndërsa ftohen, zhvishem dhe grijmë kungulleshkat. Pastaj, vendoseni në një kullesë dhe shtypni me një lugë për të hequr pjesën më të madhe të lëngut.
 3. Pasi patatet të jenë ftohur, qëroni ato dhe në një enë shpërthejeni ato me një pirun derisa të bëhet pure.
 4. Shtoni kungull i njomë, djathë të integruar, copëza buke, vezë, kerri dhe sezonin në pure patatesh. Më vonë, përzieni derisa të merrni një pastë.
 5. Para se të vazhdoni me recetën, lyejmë tepsinë dhe ngrohni këtë në 220ºC.

Kafshimet e patates dhe kungujve te pjekur

 1. Po tani, merrni porcione brumi me duart tuaja dhe formojini ato në një top. Ndërsa bëni, rrotulloni në copa buke dhe vendoseni në fletën e biskotave. I rrafshoni pak derisa të jenë të trasha 1,5 cm. afërsisht dhe më pas i ktheni në mënyrë që të lyhen me yndyrë nga të dy anët. Nëse do t'i hani me duar, ideali është që ato të kenë diametër ndërmjet 5 ose 6 centimetra, si ato që kemi përgatitur në Bezzia.
 2. Sapo të keni të gjitha kafshimet e patates dhe kungujve në tabaka piqni në 220ºC për 20 minuta. Pastaj i ktheni ato dhe piqni për 10 minuta më shumë.
 3. Shërbejeni pickimet e patates dhe kungujve me salcën tuaj të preferuar.

Kafshimet e patates dhe kungujve te pjekur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.